Rakytník Řešetlákový - rostlina budoucnosti

Pavel Valíček, Emil V. Havelka - Nakladatelství START Benešov  2008   https://www.nakladatelstvi-start.cz/
 

Pavel Valíček, Emil V. Havelka

Nakladatelství START Benešov 2008  https://www.nakladatelstvi-start.cz/


     V rostlinné říši je ohromné množství užitkových rostlin, teré zajišťují pro člověka potravu, suroviny pro průmyslové využití, ale také jeho zdraví. Mezi nimi je však jen velmi málo druhů, které mají všechny tyto vlastnosti. Plně to platí o Rakytníku řešetlákovém, jehož rozsáhlé přirozené plochy jsou především v Asii. Místní obyvatelé, zvláště na Sibiři, jej využívali již v dávné minulosti nejen jako mimořádný zdroj vitamínů, ale i pro specifický obsah dalších biologicky cenných látek, obsažených prakticky v celé rostlině.
     Jeho plody mají široké využití v potravinářském průmyslu, neboť slouží k výrobě šťáv, kompotů, marmelád a džemů. Rakytníkový olej se úspěšně využívá pro prevenci i léčení různých onemocnění, zvláště při poškození kůže a sliznic, vředových chorobách zažívací soustavy, v gynekologii a u některých forem rakoviny. Také listy a kůra větví obsahují řadu biologicky zajímavých látek využitelných v potravinářství, farmacii i kosmetice.
     U nás je Rakytník řešetlákový stále na okraji zájmu jak pěstitelů, tak zpracovatelů. Jedním z důvodů může být skutečnost, že sklizeň plodů je velmi problematická. O to více je však Rakytník vhodný pro malopěstitele, kteří jsou schopni si na několika keřích plody bez větších problémů sklidit a zpracovat pro svoji potřebu.
     Z Rakytníku řešetlákového lze oproti jiným rostlinám použít pro léčebné účinky všechny jeho části, tj. kořen, kůru, listy, květy, plody, semena i dřevo. V lidovém léčitelství Sibiře, Mongolska i některých oblastí Číny byl Rakytník znám již v dávné minulosti. Užíval se při léčbě plicních, zažívacích, jaterních i kloubních onemocnění, ale také v místní kosmetice. Pomáhal při zahlenění i zánětech plic, hojil sliznice, vředy žaludku i dvanácterníku, reguloval krevní oběh. urychloval proces hojení ran, stimuloval regenerační procesy, měl pozitivní vliv na choroby jater. V tibetské tradiční medicíně patří mezi vysoce efektivní regenerační prostředek, který se používá i při kardiovaskulárních chorobách a intoxikacích.
      Klinické průzkumy v posledních let mimo jiné prokázaly, že plody, šťáva z nich i extrakt ovlivńují funkci žaludku, sleziny a dvanácterníku, ale také tvorbu krve a jsou antimikrobiálně aktivní. Olej má potom značné regenerační vlastnosti, hojí rány a podporuje sekreci trávicích šťáv.

Zajímavá videa z produkce NET-TV Mozaika EU :