Radost z mála

Francine Jay,  Nakladatelství ANAG  2017


      Co když vám řeknu, že mít méně věcí znamená být šťastnější? Zvláštní, nezdá se vám? Dnes a denně jsme však zahrnováni právě opačnými informacemi : kupte si toto a budete hezčí, pořiďte si tamto a budete úspěšnější, získejte toto a vaše štěstí nebude mít hranic. Ano, nakoupíme tamto, toto a ještě něco, takže musíme být v sedmém nebi, není-liž pravda? Odpověď ale povětšinou zní "ne". Často je pravdou spíš opak : hromady věcí a plané sliby nám nenápadně vysávají peníze z kapes, kouzlo ze vztahů a radost ze života.

     Stalo se vám někdy, že jste se rozhlédli po bytě či domě, po všech těch věcech, které jste koupili, zdědili, nebo dostali, a pocítili spíš zahlcení, než radost? Perete se s dluhy na kreditní kartě  sotva si vybavíte, co všechno jste z ní platili? Toužíte tajně po uragánu, který by všechny ty krámy rozmetal, abyste mohli začít úplně od začátku? Pokud ano, může vás zachránit minimalistický životní styl.

     Většině lidí se při slově "minimalismus" vybaví "prázdno". Na "prázdnu" však bohužel není vůbec nic přitažlivého. Bývá spojováno se ztrátou, strádáním a nedostatkem. Podívejme se však na "prázdno" z jiného úhlu pohledu - uvidíte-li, co prázdno je, a nikoliv to, co není, získáte "prostor". Prostor! Místo ve skříních, volné plochy v garáži, prostor v denním programu, prostor k přemýšlení, na hry, tvoření a zábavu s rodinou ... A právě v tom tkví krása minimalismu.

Nakladatelství ANAG 2017

 www.anag.cz