První Tudorovci

Joanna Hickson, Nakladatelství Brána 2017


     "Líbilo se mi, jak jste tančila s Jasperem, mylady", řekl král Jindřich. "Bylo to velice elegantní, ale první tanec byl trochu ... hm ... živý, viďte? Poněkud nedůstojný pro královnu."

     Královna se pousmála a tu výtku přešla. "Váš bratr dojde pro víno, můj vládce. Myslím, že trocha vína nám udělá dobře na trávení".

     Podívala se na mě a významě pohlédla směrem, kterým odešel vévoda. Nepotřeboval jsem další pobídku, rychle jsem sluhovi zabavil karafu a poslal ho pro nějaké sladkosti. Když jsem nalil víno do pohárů postavených na stolku mezi oběma trůny, hudebníci začali znovu hrát.

..........................

     Děj románu se odehrává v Anglii v letech 1451 až 1470 a jeho osu tvoří dramatický příběh Jaspera Tudora, který se narodil z utajovaného a korunou neschváleného svazku královny vdovy Kateřiny z Valois a neurozeného Walesana Owena Tudora. Když se o existenci nevlastních sourozenců dozví král Jindřich VI., pozve Jaspera i jeho bratra Edmunda ke dvoru a posléze je povýší do šlechtického stavu.  DO jejich životů však krutě zasáhne osud. Vlády se ujímá příslušník dynastie Yorků Eduard IV., začíná krvavá "válka růží" a z Jaspera Tudora se rázem stává psanec .....

Nakladatelství Brána 2017      www.brana-knihy.cz