Prostata


     Prostata (žláza předstojná) je žláza pod močovým měchýřem, která obepíná močovou trubici. Žlázy umístěné v tkáni prostaty vytváří tekutinu bělavého vzhledu. Při pohlavním styku dochází ke stahu svalů a k vytlačení této tekutiny do močové trubice, kde se smísí s dalšími tekutinami a spermiemi a vytvoří tak semeno.
      Prostata prodělává během života muže mnoho změn. U novorozence má prostata sotva velikost hrášku a její hmotnost se pohybuje od 3 do 5 gramů. Objem a hmotnost se nemění až do puberty, kdy dochází k její stimulaci a růstu androgenů.
Prostata dospělého muže ve věku 20 let váží přibližně 20 gramů. Tak tomu je asi až do 4.-5. dekády života, pak se u naprosté většiny mužů začíná zvětšovat. Vývoj a zvětšení prostaty jsou závislé na přeměně testosteronu, mužského pohlavního hormonu, na dihydrotestosteron uvnitř prostaty. Výjimkou jsou muži kastrovaní před pubertou (eunuchové) a muži s vrozenou poruchou přeměny testosteronu. Oba dva případy jsou v populaci extrémně vzácné. Problém začíná, když se prostata zvětší, nebo zanítí. Zvětšení a ztvrdnutí prostaty vytváří tlak na močový měchýř s následným nucením na moč a neúplné vyprázdňování měchýře má za následek záněty, nebo infekci močových cest.

Wikipedie : Předstojná žláza (latinsky: prostata) je přídatná pohlavní žláza, jejíž sekret je součástí ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. Prostata zdravého muže je velká asi jako vlašský ořech, váží zhruba 20 gramů, a je umístěna pod močovým měchýřem a jako prstenec obkružuje močovou trubici. U samic jsou k prostatě homologními strukturami Skeneho žlázy, mluví se dokonce o ženské prostatě.

      Je vklíněná do prostoru mezi stydkou kostí a konečníkem - faktu, že se dotýká stěny konečníku a je tak poměrně snadno dostupná, se využívá jak při rektálním vyšetření prostaty, tak při sexu (viz dále).

     Prostatické žlázky vylučují sekret, který se při ejakulaci mísí se spermiemi a tvoří 15-30 % ejakulátu. Samotný výměšek prostaty je bezbarvá nebo slabě opaleskující tekutina, se slabě kyselou reakcí (pH 6,4). Má typický zápach. Obsahuje bílkoviny (u člověka méně než 1 % objemu), hlavně imunoglobuliny, kyselou fosfatázu, proteázy a prostatický specifický antigen, polyaminy (spermin a spermidin), prostaglandiny, kyselinu citronovou a zinek.

      Každá z těchto složek nějakým způsobem umožňuje nebo zvyšuje šanci na oplodnění. Proteázy a prostatický specifický antigen udržují sperma dostatečně řídké, spermin a spermidin zvyšují pohyblivost spermií, prostaglandiny stimulují svalovinu dělohy, kyselina citrónová ve formě citrátů slouží jako pufr.

Zinek ovlivňuje metabolismus testosteronu v předstojné žláze. Jako všechny přídatné pohlavní žlázy, i prostata potřebuje ke svému růstu a správné funkci vliv androgenů, tedy mužských pohlavních hormonů, z nich hlavně testosteronu. Bez nich produkce sekretu ustává a žláza časem involuje.

       Prostatitida je zánět předstojné žlázy, spíše známé pod názvem prostata. Jedná se o nejčastější urologický problém mužů do 50 let. Mezi její symptomy patří horečka, zimnice, dysurie či sexuální poruchy. K léčbě jsou indikována antibiotika.

Rozlišujeme následující typy prostatitidy:

 • akutní prostatitida
 • chronická bakteriální prostatitida
 • chronická prostatitida - syndrom chronické pánevní bolesti
 • asymptomatická zánětlivá prostatitida

      Benigní hyperplazie prostaty (BHP, adenomatóza, adenomyomatóza prostaty, angl.. Benign Prostatic Hyperplasia, lat. Hyperplasia prostatae) je nezhoubné zvětšení předstojné žlázy (vnitřní pohlavní orgán muže). Postihuje všechny muže, kteří se dožijí s funkčními varlaty (sekrece androgenů, především testosteronu) dostatečně vysokého věku.

       Karcinom prostaty je v Evropě druhým nejčastějším zhoubným nádorem u mužů a třetí nejčastější příčinou úmrtí mužů na maligní nádor. Postihuje muže staršího věku (nejčastěji kolem 70 let) a často probíhá bezpříznakově nebo jsou jeho projevy zpočátku mírné a pacient jim nevěnuje pozornost (potíže při močení apod.). Je-li objeven včas, má dobrou prognózu, v pokročilých stádiích metastazuje, zvláště do kostí. V roce 2000 byl výskyt karcinomu prostaty v České republice 54,4/100 000 mužů.

Doporučeno :

     Zásluhou rakouské léčitelky Marie Treben se svět seznámil s působením bylinky "vrbovky malokvěté" na všechny prostatické potíže. Aktivní látky obsažené v kvetoucí nati příznivě ovlivňují činnost prostaty a pomáhají řešit případné problémy s ní. Tuto bylinku můžete kombinovat s bylinami močopudnými, čistícími a urologickými.

      Pijte hodně tekutin, zvyšte pohybovou aktivitu, vyhýbejte se stresu, nekuřte, vydejte se směrem ke zdravé výživě ve svém stravování. Cvičením posilujte svaly pánevního dna. Shoďte nadváhu!

Dále pomáhá :

 • Další bylinkou na zvětšenou prostatu je vřes. Květy vřesu sbírejte na jaře, kdy se začínají otevírat. Tato bylinka působí i na močový měchýř, je močopudná, uklidňuje střeva, čistí krev, je účinným sedativem, neurotonikem a pomáhá odstraňovat nespavost. Pijte dva šálky čaje obden.
 • Při problémech s močením je vhodná přeslička rolní, která působí močopudně a dokáže také regulovat správné prokrvení. I v tomto případě si můžete velmi jednoduše připravit bylinný čaj, který připravíte z jedné vrchovaté lžíce přesličky.
 • Vhodná je i dobromysl a další bylinky s močopudným účinkem.
 • Kořen kopřivy zeslabuje některé příznaky zvětšené prostaty. Pokrájejte 15g sušeného kořene a povařte 10 mint v 250 ml vody. Během dne vypijte.
 • Choďte pravidelně na urologické kontroly. Dodržujte pravidla vhodné životosprávy. Močte ihned, jakmile ucítíte potřebu. Po vymočení se pokuste ještě jednou zcela vyprázdnit močový měchýř. Pijte minimálně 2 litry tekutin denně, avšak po malých množstvích. Nepijte velké množství tekutin krátce před spaním.
 • Po staletí používají lidoví léčitelé jitrocel - listy jitrocelu obsahují zinek, který je důležitý pro rovnováhu hormonů a také zmírňuje příznaky zbytnění prostaty.
 • Jako zázračný lék pro muže po padesátce jsou americkými lékaři doporučována rajčata. Je totiž vědecky prokázáno, že muži, kteří hodně jedí rajčata, trpí méně často problémy s prostatou. Obsažená látka "lykopen" napomáhá zachování zdraví předstojné žlázy.
 • Pro svůj vysoký obsah cenných látek, včetně zinku se na potíže s prostatou doporučuje konzumovat hodně pokrmů s cibulí.
 • Prostata je žláza s nejvyšší koncentrací zinku. Tento minerál také zajišťuje správnou funkci reprodukčního systému a posiluje imunitní systém. Národy, které konzumují značné množství dýňových semen (Turci, Ukrajinci, Bulhaři ...) mají nejnižší zjištěný výskyt hypertrofie prostaty. Jezte denně dvakrát lžíci těchto semen, nebo konzumujte olej z nich.
 • Zařaďte do jídelníčku více potrain ze sóji. Sójové boby obsahují látku zvanou "genistein", která redukuje růst prostaty.
 • Kuchyňské koření "Yzop", které se hojně používá ve středomořské kuchyni, obsahuje "sitosterin", který vyvolává potřebu močení a proto se používá při nezhoubných nádorech prostaty.
 • Vliv zázvoru na rakovinu prostaty zkoumalo již několik vědeckých pracovišť a britský magazín The British Journal of Nutrition publikoval výsledky studie vlivu zázvoru na buňky rakoviny. Američtí vědci provedli studii s extraktem zázvoru (zingiber officinale), kdy zkoumali jeho vliv na buňky rakoviny prostaty. Bylo prokázáno, že vlivem tohoto extraktu se rakovinné buňky začaly napadat vzájemně (tzv. autofagie), zatímco ostatní buňky v těle odolávaly. Podáváno bylo 10 mg tohoto extraktu v poměru ke každým 10ti kg tělesné hmotnosti pacienta po dobu 7 týdnů a výsledkem bylo zmenšení nádoru o třetinu, až polovinu. Prokázán byl také účinek čerstvého zázvoru, tedy ne extraktu. V tomto případě by byla nutná konzumace cca 100g denně. Dnes je zázvor považován za velký přírodní zázrak a jeho účinky jsou jasně prokázané, stejně jako například u konzumace zeleného čaje. Zázvor působí nejen jako prevence, ale i jako lék a to i na rakovinu prostaty.
 • Nejdůležitějšími pro dobrou funkci prostaty jsou zinek a vitamin A. Zdroj zinku najdete ve včelím pylu, který lze zakoupit v prodejnách pro včelaře. Pozor na tablety se včelím pylem! Přečtěte si, kolik pylu je obsaženo v jedné tabletě. Většinou bývá 5-10%, a to je málo. Včelí pyl je nejúčinnější ve fermentovaném stavu. Smíchejte 1 kg rouškového pylu, 250 ml vody a 150 g medu. V teplé vodě rozpusťte med, přidejte pyl a uhněťte těsto. Nechte ho odpočinout a vychladnout na stole. Pak těsto natlačte do zavařovací láhve, zatižte podobně jako okurky, lehce zakryjte plátnem a nechte zhruba týden fermentovat při teplotě 35° C. Fermentovaný pyl uschovejte v chladu. Užívejte ráno a večer jednu čajovou lžičku až do požití celé dávky. Vitamin A najdete v másle, plnotučném domácím mléku, vaječném žloutku, telecích játrech, sledi a makrele.
 • Popíjejte 6 týdnů alkalickou minerálku. V minerálce můžete rozmíchat 1 čajovou lžičku rouškového pylu, 2x denně. K tomu užívejte pivovarnické kvasnice.
 • Užívejte 3x denně 1 čajovou lžičku rozemletého lněného semene. Nebo si na snídani zamíchejte 1 lžíci rozemletých lněných semínek do misky plnotučného tvarohu.

Bylinné čaje na prostatu :

 • stejný dílem smíchejte celík zlatobýl, vrbovku malokvětou, vřes obecný a komonici lékařskou. Přelijte 1 lžíci směsi 250 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně před jídlem.
 • Smíchejte 30 g celíku zlatobýlu, 15 g pýru plazivého, 15 g jehlice trnité, 15 g kořene kopřivy dvoudomé, 15 g přesličky rolní a 10 g dobromysli obecné: 2 čajové lžičky směsi dejte do 200 ml vody a nechte vařit 3 minuty, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně půl hodiny před jídlem. Po minimálně 4 týdnech si udělejte měsíční přestávku a pak kúru opakujte.
 • Připravte směs stejných dílů listu černého rybízu, listu brusinky obecné, listu ostružiny (ostružníku křovitého) a listu maliníku obecného: 2 čajové lžičky směsi přelijete 200 ml vroucí vody a 10 minut vyluhujte. Pijte 2x denně, abyste předešli zánětu močových cest při potížích s prostatou.
 • smíchejte 20 g celíku zlatobýlu, 7 g heřmánku pravého, 10 g přesličky rolní, 15 g třezalky tečkované, 20 g růže šípkové, 20 g truskavce ptačího, 20 g řebříčku obecného, 15 g máty peprné a 15 g semen fenyklu obecného. Dejte 1 vrchovatou lžíci směsi do 0,5 1 vroucí vody, 10 minut vařte, 5 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně 1 šálek teplého čaje.
 • Vařte hrst vřesových květů z vřesu obecného v 1 litru vody tak dlouho, až se objem zmenší na jednu třetinu, sceďte. Pijte teplé po lžičkách, 2 šálky denně.

Vyvarujte se :

 • Eliminujte pikantní a kořeněná jídla. Jezte dostatek zeleniny. Vyhněte se nebo úplně omezte kouření, alkohol a pití silné kávy.
 • Vyvarujte se stresové zátěži, dbejte na prevenci proti infekci močových cest, omezte sladkosti, živočišné produkty, maso.
 • Zhubněte, neboť je prokázáno, že u mužů s nadváhou je výskyt zvětšené prostaty značně vyšší.
Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :