Projekt Europe Studio Survival

Vše, na co je dobré a užitečné být připraven dřív, než bude moc pozdě ...

s natáčením začínáme, ale budeme sem co nejčastěji přidávat další názorná výuková videa s tím, jak se lze technice přežití naučit - předvádějí moderátorky TV Mozaika, které se před kamerou a pro vás těmto technikám samy učí - jako příklad.


PROJEKT EUROPE STUDIO SURVIVAL

     Především - hned v první větě - bych rád čtenáře upozornil, že nepředpokládáme ani konec světa, ani zkázu lidstva, ani zánik veškeré civilizovanosti na této planetě. Jen ... to nemůžeme úplně stoprocentně a bez jakýchkoli pochybností vyloučit. Co je však pravděpodobnější a co se již v současnosti denně děje - jsou různé místní, lokální "mrzutosti", nehody, pohromy, či "katastrofy", ve kterých jste znenadání a bez varování vyplaveni povodní, připraveni o dům požárem, či o byt výbuchem plynu u sousedů. Najednou vám několik dnů nejde elektřina, protože silný mráz, nebo silný déšť, vítr, či sesuv půdy poničil elektrické vedení. Najednou vám několik dnů neteče doma voda, protože někde popraskalo potrubí.

     Jsou věci, které se denně dějí okolo vás - a na které, i když o nich víte, nejste vůbec připraveni. Jsou věci, které by se kdykoli mohly stát a připravit vás o domov i na delší dobu - a na které, i když by se stát mohly - nejste vůbec připraveni. Jsou věci, které by znamenaly konec způsobu života v podobě, jaký znáte dnes - je to málo pravděpodobné, ale nikoli nemožné - a vy na to vůbec nejste připraveni.

     Survival, to je termín pro "přežití". Je to činnost, je to znalost, je to příprava na něco, co se asi nestane, ale stát by se mohlo. Kdykoli a komukoli. A okolo vás se to mnoha lidem a domácnostem a rodinám děje denně. Jen se to zatím nestalo přímo vám.

     Víte, jak se prezentuje jakékoli "pojištění"? Je to příprava na něco, co se asi nestane, ale stát by se mohlo. Kdykoli a komukoli. A co se okolo vás mnoha lidem a domácnostem a rodinám děje denně. Jen se to zatím nestalo přímo vám.

     A vy se neustále pojišťujete. Máte uzavřené pojistky na auto (dokonce z vůle zákona), na byt, na majetek, na své zdraví, na umělecké předměty, na cestování, na podnikání, proti krádežím, povodním, požárům, pojišťujete úrodu proti suchu .... Ale to jde vždy jen o odškodnění finanční a realizované až delší dobu poté, co se vám něco stane. Pomůže vám to při obnově zkázy, při koupi nového, nebo opravě poničeného.

     Jste ale pojištěni na to, co následuje bezprostředně v situaci krize, nebo bezprostředně po nějaké havárii, či přírodní katastrofě? Jste pojištěni tím, že jste připraveni, víte, co se děje, víte, co máte dělat? Máte prostředky na to, ihned účinně něco dělat? Umíte ihned ochránit sebe, svou rodinu, své děti?

     Jinými slovy - co když vypukne požár a v něm shoří všechny vaše věci, peníze, doklady a smlouvy? Co když ve tři v noci u souseda v bytě pod vámi bouchne plyn a vy musíte ihned evakuovat - tedy uprchnout z bytu a čekat třeba dva, tři dny, než vás do něj pustí? Jste připraveni na náhlý úraz, na to, co přijde - nemůžete najednou pracovat, nemůžete se hýbat - jste na to připraveni a bude to v klidu? Nebo cokoli nečekaného způsobí, že se váš život zhroutí jak domeček z karet?

      Co když vás někdo napadne, co když někdo napadne vaši ženu, nebo vaše děti? Jste připraveni je účinně bránit, nebo budete o hodinu později na Policii proklínat jejich neznámé vrahy? Jste pojištěni tím, že jste připraveni, že máte vědomosti, dovednosti a vybavení na překlenutí krizí?

     Uměli by jste přežít delší dobu, zavření ve svém bytě, nebo domě, dokud okem vás na ulicích vře chaos, násilí, rabování a střelba?  Uměli by jste si poradit na útěku krajinou, trénem, lesem i několik dnů. Máte připraveno něco, co v takové nečekané situaci krize vezmete do ruky a přežijete venku týden, dva, tři?

     Pokud nejste připraveni, tak jste jen neustále čekající obětí. Pokud se vám cokoli stane, nedávejte ale vinu nikomu jinému, než sami sobě.

     Pro ty z vás, kdo nechcete být jen čekající obětí, je určen PROJEKT EUROPE STUDIO SURVIVAL - webové stránky, výuková videa a tištěný časopis. Web je ideální - do okamžiku, kdy ještě funguje internet a elektřina. Výuková videa, nahraná na mobil, nebo tablet, čerpající energii z Powerbank, jsou vhodná i do terénu, dokud nedojde energie. Tištěný časopis a tištěné příručky jsou vhodné vždy a všude.

Jaroslav Polák, autor projektu

(autor cca 40 učebnic o bojových uměních a ochraně osob a majetku, autor knihy "Jak přežít terorismus", dříve profesionální bodyguard a majitel výukové akademie pro bodyguardy, dnes ředitel mezinárodní internetové televize Mozaika)