Procházka životem

Zdenka Procházková a Pavlína Kadlecová - Nakladatelství Brána 2017


Z : Já se při těch nynějších cenách jen ptám, když vidím kavárny plné mladých lidí, oblečených podle poslední módy, pijících vínko, kde na to berou, ale asi je to generační tajemství. Co tak slyším, není zvlášť povzbudivé. Prý se dnes nešetří, dělají se dluhy, na zabezpečení se kašle. Jediný druh zabezpečení většina dnešních mladých žen vidí v ulovení bohatého muže, který už se o jejich budoucnost postará. Dokonce už jsou pojmenovány - zlatokopky.

P :  Víš, vaše generace zažila, co to je, když přišla nečekaná událost a najednou nebylo nic k dostání, co jíst a tak. My ne ... Nás nikdo nenaučil šetřit. Sama s tím mám problém. Žijeme ze dne na den, od výplaty k výplatě. Ti chytřejší a schopnější si šetří a investují. Ale celkově si myslím, že si více vydělaných peněz užíváme, než škudlíme na horší časy. Když nespadneš na pusu, často si to neuvědomíš. Je pravda, že jsme všichni kavárenští povaleči. Místo toho, abychom chodili na návštěvy k někomu domů, scházíme se v barech a restauracích. Což nás ve finále stojí i 5x více. Jsme taková naleštěná bída.  Nemáme auta, bydlíme s kamarády, aby byl nájem levnější, ale máme telefony za desítky tisíc a chodíme jíst do restaurací."

..........................

     Procházka životem, aneb co za našich mladejch let nebejvalo a co bejvalo.

........................

     Je mi devadesát jedna a mám kamarádku, které je dvacet šest. A spolu tu sedíme a povídáme a povídáme, a mezitím se ručička času posunula o další příčku a jsme obě zase o rok starší. Ale nám to nevadí. Dokud vidíme, cítíme, myslíme, je nám hej!

Nakladatelství Brána  2017      www.brana-knihy.cz