Připravenost - úvod


     Vítejte na mém webu v rubrice o připravenosti - na cokoli, co přijde. Na rovinu, tuhle rubriku už přepisuji poněkolikáté. Přežitím (survivalem) se zabývám už od mládí, kdy jsem jako trenér bojových umění a sebeobrany a bodyguard řešil otázky, co dělat, když .... Tehdy to byl klasický Survival : co dělat, když se ztratíte v lese, zůstanete zraněný někde v terénu, zastihne vás v horách bouřka, jak se ohřejete a usušíte v jeskyni, jak si připravíte jídlo a horkou kávu na cestách a pod .... Po pádu "dvojčat" v New Yorku v listopadu 2001 jsem posbíral své poznámky o terorismu a přežití a vydal knihu "Jak přežít terorismus". Pak jsem se v tomto oboru na více než dvacet let odmlčel.

      K návratu a novým úvahám o připravenosti na krize mne, stejně jako skoro všechny, přiměl nástup koronavirové pandémie v roce 2020, válečná agrese Ruska na Ukrajině od letošního února a celkově rychle se projevující změny globálního oteplování a čím dál nepředvídatelnější klimatické změny i v Česku. Najednou se sám ptám, co přijde, o čem budou další roky a jak se na to připravit.

      Dělám to, co by měl dělat dobrý novinář - sbírám informace a skládám je k sobě, čtu, sleduju internet, poslouchám různé odborníky a pomalu, střípek po střípku, si vytvářím co nejpřesnější obraz - mozaiku - toho, co se skutečně děje (má internetová televize "Mozaika" vznikla přesně takto - skládáním obrazů a informací do celkového popisu světa okolo mne). Tím, že jsem na dlouho tuto práci vynechal, jsem musel začít vlastně úplně od začátku a to v dnešní době, kdy se na sebe rychle vrství jedna lež na druhou v zájmu třetí lži, ovlivněné čtvrtou lží, která je placena lží pátou a šestou .... to je vše zdlouhavé a těžké.

      Jak se pozná pravda? Princip je v podstatě jednoduchý - Pravdě jste nejblíž ve chvíli, kdy vám dění okolo vás začíná dávat logický smysl. Když si řeknete "aha, takhle to je, to bych asi sám takhle udělal.....". Dokud nerozumíte podstatě - tedy příčině a následkům toho, co se děje (dnes se to označuje termínem "architektura souvislostí"), pak jste jen bezmocně unášeni vykonstruovanými výmysly, pečlivě sestavenou manipulací, hoaxy vyděšené veřejnosti, honem hloupých lidí na čarodějnice ...... ale neznáte pravdu - a když neznáte pravdu, nevíte, na co se připravit. A nesmyslně vyvádíte, jako většina tzv. "prepperů", kteří se ze strachu před budoucností obklopují bunkry, zbraněmi, tunami trvanlivého jídla a toaletního papíru a v hlavě mají jen "blackouty", pády meteoritů, výbuchy sopek a jiné konce světa.

        Čeho se tedy dnes bojíme? Aktuálně toho, že nezvládneme prudké zdražování a velkou inflaci. Je to obava oprávněná, letošní prognóza České Národní Banky na nejbližší období je taková, že 30% českých domácností finančně toto zdražování energií, jídla a všeho dalšího nezvládne a dostane se do dluhů a exekucí. A důvod toho všeho? Koronavirová pandémie byla jen nečekaným impulsem, který nakopl a urychlil krizi, vycházející z dlouhodobějších příčin, především z několika desetiletí rozhazovačného a nezodpovědného žití na dluh. Šokující válka na Ukrajině pak není ani tak příčinou, jako spíš následkem informací, které se v médiích nešíří, ale které jsou vládám a lidem u moci pravidelně a přesně předávány.

      Velmi čerstvá mezinárodní vědecká studie (jedna z mnoha) dokladuje, že výrazně taje grónský ledovec i západní část Antarktidy. Ne proto, že lidé spalují uhlí, nebo že jezdí v autech na benzín, ale že se pod povrchem země probudila gigantická ložiska magmatu a ohřívají ledovce zespodu - což ale je jen přirozený a cyklický rytmus naší planety. K tomu již víme z jiných studií, že pokud roztaje grónský ledovec, stoupne hladina světových oceánů a moří o cca 6,5 m - a pokud roztaje půlka ledovců Antarktidy, tak hladina stoupe o dalších 35 metrů. Současně se okolo 30% pevniny v důsledku sucha a veder stane do deseti let neobyvatelnými (Blízký a Střední Východ, Indie, Bangladéš, Indonésie, severní Afrika, Austrálie, část Severní Ameriky a Kanady, v Evropě velké části Itálie, Řecka, Španělska, Francie, Portugalska a pod ...). Už se to děje i dnes, stačí si lépe všímat ....

      Co to znamená pro Čechy a jak to souvisí s válkou o Ukrajinu?  Velmi hodně. Mám dobrou i špatnou zprávu. Česká kotlina a oblast severně od Karpat (Ukrajina, Polsko, Bělorusko) zůstane těmito změnami víceméně nedotčena. Současně se ale okolo dvou miliard lidí z celého světa, včetně stamilionů Evropanů, ocitne na útěku odněkud, kde se už nedá žít ..... kam?  Do Čech? Slovenska? Na Ukrajinu? Teď už víte, proč Putin začal válku o Ukrajinu?

        Vládci světa to ví, nakonec nejsou hloupí a všechny zprávy a studie a výsledky výzkumů mají v rukou jako první. A reagují - proto se již dnes vedou velké bitvy o světové zdroje - nejen ropy, plynu, drahých a vzácných kovů - ale čím dál tím více také o půdu, jídlo a pitnou vodu. Ukrajině se přezdívá "obilnice světa" a je (pro ni bohužel) přesně mezi sférou vlivu Anglo-americké civilizace a Rusko-čínské civilizace. A protože klimatické změny přícházejí oproti prvotním studiím tak nečekaně rychleji, že to, co jsem popsal výše, by se mělo odehrát v nejbližších deseti letech, nastupuje v boji o zdroje až panika - Stále jsem přemýšlel, proč Rusko najednou tak tvrdě a až nelidsky brutálně válčí o Ukrajinu. Vlastně se snaží jak převzít území, tak Ukrajince vyhladit, nebo absorbovat do Ruska. Nedávalo mi to smysl. Ale pokud se válčí o tak obrovský zdroj budoucího jídla pro celý svět, tak to pomalu smysl dávát začíná. A kdo bude další na řadě?

       Do této rubriky začnu krok po kroku dávat návodná videa, praktické rady a tipy, jak se připravit na to, co přijde - i když nikdo přesně neví kdy přijde co, jakou podobu to bude mít a co to bude pro nás znamenat. Od něčeho se ale už můžeme odrazit - rok od roku tu budou větší a drsnější klimatické výkyvy, rok od roku bude větší nouze o pitnou čistou vodu a pravděpodobně se budeme muset postavit přílivové vlně nikoli pouze 400 tisíc mladých Ukrajinek s pár dětmi, ale stamilionům vyhnanců z Evropy, Asie a Afriky. A to sranda nebude ......

       A ještě jedna špatná zpráva .... podle dalších vědeckých studií by pro tuto planetu bylo optimální udržet lidskou populaci na počtech tak okolo 1,5 až 2 miliardy. Teď je nás osm miliard a lidí neustále a rychle přibývá. Doposud se počet lidí vždy snižoval buď velkou válkou, nebo pandénií smrtelných nemocí (mor, cholera, španělská chřipka a pod ...). Proč by tomu mělo najednou být naprosto jinak, když všechny ukazatele nám jednoznačně ukazují, že se historie bude zas a znovu opakovat .... a že už se to děje právě teď ?

                                                                                                            Jaroslav Polák, 1. srpna 2022

.....
.......
......
.......