Příprava, vybavení, zemina, semena, sazenice, průběh růstu, ošetřování, zrání a sklizeň

pro soběstačné a zdravé pěstování zeleniny, ovoce, bylinek a dalších rostlin pro užitek, jídlo, léčení, či kosmetiku doma, v bytě, nebo na terasách a balkonech v truhlících, květináčích, malých pařeništích, nebo balkonových sklenících.


     Co v této rubrice najdete? Rubrika je rozdělena na dvanáct měsíců v roce a na stránku jednotlivých plodin. Od února 2019 se budu věnovat trvale pěstování vlastní nejrůznější zeleniny, ovoce, bylinek a dalších užitečných, léčivých a jedných rostlin, včetně semenaření pro vlastní potřebu a soběstačnost - a vše budu natáčet. Začínají tak vznikat díly pravidelného TV magazínu/seriálu, jehož jednotlivé díly budou každoročně přiřazeny k jednotlivému měsíci - tak v budoucnu otevřete třeba stránku ÚNOR - a najdete rady z předešlých let natáčení, co můžete v bytě a na balkonech vše dělat v únoru. Každý rok se budu věnovat různým plodinám a různé činnosti. Během roku 2019 a dalších let, jakmile mi začnou plodit a semenit první zaseté a zasazené rostliny, budu do poslední rubriky stříhat a přidávat videa, která dokumentují konkrétní rostlinu, odrůdu - od začátku pěstování (setí, příprava, vysazení růst) až po zrání, sklízení a využití doma, v kuchyni, nebo v léčení, léčitelství, kosmetice a pod ... Toto je můj záměr pro další roky :-)


     Pro tuto rubriku jsem zvolil potup od nejjednoduššího a nejmenšího k většímu a složitějšímu. Proto začnu sám tím, co mám k dispozici v panelákovém bytě, a to jsou dva rozumně velké balkony, jeden na slunečné straně, druhý na stinné straně domu. V rámci soběstačnosti nebudu pěstovat okrasné rostliny, ale zeleninu, tedy papriky a rajská jablka, jahody a kuchyňské bylinky. Začínám natáčet v únoru 2019. To první, co bylo zapotřebí, bylo oba balkovy uklidit, vyčistit a vymýt všechny truhlíky a květináče, koupit novou zeminu, semena a zasít. Něco už jsem měl, například Aloe Veru, kterou bylo potřeba přesadit a oddělit nové výhonky, vyčistit truhlík s lesními jahodami. Tedy, do práce :-)

Co děláme základního během celého roku:

Jaro :  z předešlého roku vyčistíme veškeré truhlíky, misky, květináče, odstraníme suché listy a výhonky z rostlin, které zimu přežily, pokud je někde plíseň, vydezinfikujeme a vůbec své balkony po zimě uklidíme, vyčistíme, umyjeme a připravíme na nové rostliny. Zasejeme nová semena, ale necháme je až do dubna - května ještě v bytě, případně, pokud máme, v balkonových sklenících. Trvalky přesadíme do větších květináčů a začínáme hnojit a zalévat. Rozsaďte výhonky Aloe Vera, nejpozději v únoru zasejte semena paprik, chilli, začátkem března pak rajčata, bylinky ...

Léto :  dáme rostliny z bytu na balkon, pravidelně přihnojujeme a zaléváme - dáváme pozor na napadení škůdci a chorobami. Odstraňujeme neduživé rostliny, uschlé květy a listy a pod ... Můžeme začít používat k jídlu a do vaření bylinky, první zeleninu a ovoce.

Podzim  :  věnujeme se rostlinám, které je potřeba zasít, nebo zasadit na podzim a nechat přezimovat. Dosklízíme úrodu ze všech truhlíků a květináčů a připravíme se na přezimování trvalek.

Zima :  obalíme trvalky vhodným materiálem, aby nezmrzly, mírně vše, co na balkově zůstalo, zavlažujeme a promyslíme si, zda by se nevyplatilo nechat balkon zasklít, kdyby přišly velké mrazy. zatím choulostivější rostliny, jako například Aloe Vera a pod ... přestěhujeme na zimu do bytu, ale ne úplně k topení, pokud to jde, na nějaké trochu chladnější místo - co jaká rostlina konkrétně potřebuje.

DUBEN

co můžeme dělat každoročně v dubnu

dubnové rady, činnosti a práce při pěstování bylinek, zeleniny, ovoce a dalších rostlin v městském bytě, nebo na bytových balkonech.

KVĚTEN

co můžeme dělat každoročně v květnu

květnové rady, činnosti a práce při pěstování bylinek, zeleniny, ovoce a dalších rostlin v městském bytě, nebo na bytových balkonech.

ČERVEN

co můžeme dělat každoročně v červnu

červnové rady, činnosti a práce při pěstování bylinek, zeleniny, ovoce a dalších rostlin v městském bytě, nebo na bytových balkonech.

ČERVENEC

co můžeme dělat každoročně v červenci

červencové rady, činnosti a práce při pěstování bylinek, zeleniny, ovoce a dalších rostlin v městském bytě, nebo na bytových balkonech.

SRPEN

co můžeme dělat každoročně v srpnu

srpnové rady, činnosti a práce při pěstování bylinek, zeleniny, ovoce a dalších rostlin v městském bytě, nebo na bytových balkonech.

ZÁŘÍ

co můžeme dělat každoročně v září

zářiové rady, činnosti a práce při pěstování bylinek, zeleniny, ovoce a dalších rostlin v městském bytě, nebo na bytových balkonech.

ŘÍJEN

co můžeme dělat každoročně v říjnu

říjnové rady, činnosti a práce při pěstování bylinek, zeleniny, ovoce a dalších rostlin v městském bytě, nebo na bytových balkonech.

LISTOPAD

co můžeme dělat každoročně v listopadu

listopadové rady, činnosti a práce při pěstování bylinek, zeleniny, ovoce a dalších rostlin v městském bytě, nebo na bytových balkonech.

PROSINEC

co můžeme dělat každoročně v prosinci

prosincové rady, činnosti a práce při pěstování bylinek, zeleniny, ovoce a dalších rostlin v městském bytě, nebo na bytových balkonech.

LEDEN

co můžeme dělat každoročně v lednu

lednové rady, činnosti a práce při pěstování bylinek, zeleniny, ovoce a dalších rostlin v městském bytě, nebo na bytových balkonech.

Jednotlivé rostliny, odrůdy

videa o jedné rostlině, odrůdě - od A do Z

Časosběrná videa, jak během celého roku seji semena, nebo sázím sazenice jednotlivé konkrétní rostliny, či odrůdy, jak o ní pečuji, jak roste, jak její plody (nať, květy, kořen - co je k užitku) zraje, jak sklízím a návody na její využití v kuchyni, při léčení, udržení zdraví a vitality, nebo v přípravě domácí "zelené" kosmetiky.


Partneři tohoto trvalého TV magazínu/seriálu :

Další zajímavá a doporučená autorská videa z produkce NET-TV Mozaika EU: