Přípitek předkům

Wojciech Górecki, Nakladatelství Máj a Nakladatelství Dokořán 2017


     Kříž byl rovnoramenný a jednotlivá ramena byla zakončena poupaty připomínajícími anjouovské lilie. Žora řekl, že ty rozježené plátky představují plameny: "Před přijetím křesťanství jsme uctívali oheň". Žora patřil k Udinům. Na světě dnes žije deset tisíc Udinů, z toho polovina ve vesnici Nidž v Ázerbájdžánu. Udinové jsou potomky starověkých Utiů, jednoho z dvaceti šesti kmenů, jež podle  Strabóna obývaly Kavkazskou Albánii.

..............................

     Pokud se vrátíme do předválečné doby, z pohledu národní svobody mají Gruzínci mnohem lepší postavení. Jejich jazyk je skutečně dominantní a úřední, literatura a kultura jsou omezené pouze v rámci režimu, školství mají gruzínské. V porovnáním s obdobím "kavkazského místodržitelství" se tedy musí cítit lépe. Přesto vás sovětská realita překvapuje:

     Jdeme do restaurace.  "Dal bych si zmrzlinu", povím číšníkovi a otřu si pot. Soudruh číšník se na mě podívá překvapeně. "Cože?" zeptá se. "Zmrzlinu", opakuji. "Aha, zmrzlinu! Ne občane, tu nemáme." "A co máte?" "Vodu Bordžomi a kvas." "A k jídlu?" "K jídlu, občane, nemáme nic".

......................

     Reportážní kniha "Přípitek předkům" nabízí fascinující pohed na historii i současnost tří států z oblasti Kavkazu - Ázerbájdžánu, Gruzie a Arménie. Autor čerpá z řady svých cest po méně i více známých zákoutích tohoto kousku světa a originálním způsobem propojuje historická fakta (a tedy pohled profesionálního historika) i řadu informací ze současné politiky a kultury.

Nakladatelství Máj a Dokořán 2017

www.dokoran.cz