Příběhy víly Březinky

Lenka Svobodová, Nakladatelství KAZDA Brno  2019    www.knihykazda.cz


Příběhy víly Březinky

Lenka Svobodová, Nakladatelství KAZDA Brno 2019    www.knihykazda.cz

     Příběhy víly Březinky jsou pohádkovým vyprávěním o lesní víle, která se stane součástí lidské rodiny. s Aničkou, Lukášem a jejimi rodiči zažívá víla Březinka různé příhody a vypráví jim o životě zvířat, stromů a lesních bytostí. Občas použije i nějaké to kouzlo, ale většinou si vystačí s bystrým úsudkem a láskyplným přístupem ke všemu živému. Pomůže z nesnází nejen členům své nové rodiny, ale třeba také klisně, která přivádí na svět hříbě. Nastanou však chvíle, kdy se do potíží dostane ona sama - a tu se ukáže charakter jejích nových přátel.
     Čtenář tak s vílou prožije měsíc po měsíci celý rok. DOčte se o podstatných kolobězích v přírodě a seznámí se s životem borového lesa a jeho obyvatel. V jednotlivých příbězích se prolíná nám viditelný svět se světem "nadpřirozených" bytostí. Přítomnost víl, skřítků a dalších bytostí dokládá, že je zde něco mezi nebem a zemí, co my dospělí často přehlížíme. Kniha má být chvílemi napínavým, poučným, ale především laskavým počtením pro mladé čtenáře s otevřenou myslí.
............................
     Slunce zvědavě vyjuklo z peřin a namířilo první zářivé paprsky na lesní palouček. Všechno živé jako kdyby čekalo na tento jemný pokyn a začalo se radovat z nového dne. Stromům se zatřepetaly lístečky a ševelily "Dobré ráno! Dobré ráno!"  Mravenci a pavouci a ostatní drobná zvířátka se rozeběhla za svými úkoly a záležitostmi. Slunéčka sedmitečná se pyšně prohlížela v zrcadlech z kapek rosy na jemně utkaných pavoučích sítích.
      Najednou se stalo něco zvláštního. Jeden z malých březových výhonků na paloučku se začal pohybovat. Ne však třepotavě, nebo komíhavě jako ostatní. Zkrátka popoběhnul a začal - tančit! Co se to děje? Jak je možné, že maličká bříza běhá a tančí? Tu se bílý kmínek rozvinul a vytvořil bohatou sukni. Vlasy z tenoučkých měkkých větviček se sytě zelenými lístky zakrývají neposedné, modré oči. Po několika krocích není pochyb, že na paloučku tančí opravdová víla!
..............................
       Lenka Svobodová (dříve Vydrová) je učitelka na druhém stupni základní školy. Zajímá se o alternativní metody vzdělávání, enviromentalistiku a cizí jazyky. Kromě práce ji naplňuje pohyb, péče o zvířata, zejména koně, hudba, psaní a pohyb v přírodě. Zde také čerpá inspiraci pro své pohádkové příběhy. Pochází z Českého Ráje. Nyní žije s manželem a dcerkou v Českém středohoří.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :