Přežití krizových a nouzových situací

Výukové videotutoriály, návody, rady, postupy na přežití všeho. Rubriky zpoplatněné sekce webu NET-TV Mozaika EU :  "Koncept Bodyguard"


     Téma přežití krizových a nouzových situací zahrnuje teoreticky nepřeberné množství situací, z kterých je ale většina v podmínkách České republiky velmi nepravděpodobná. Máme velké štěstí, že žijeme na podmínky dnešního světa v oblasti, kde nám nehrozí války, bombardování, terorismus, náboženský útisk, hurikány a tajfuny, tsunami, zemětřesení, jedovatí hady a pavouci, divoké šelmy, epidemie smrtelných chorob a podobně. Neztratíte se tu na ledovci, neumřete žízní na písečné poušti, nezabloudíte v tropické džungli, neutopíte se v bouři uprostřed oceánu.

      Přesto jsou situace, o kterých dokonce denně slyšíme v televizních zprávách a čteme v novinách, ve kterých by se pár základních pravidel a dovedností "survivalu" určitě hodilo a nikomu neuškodilo. I zde platí, že je někdy hranice mezi záchranou života a smrtí velmi tenká a že štěstí přeje jen připraveným.

..........................................

     Přežití v přírodě. Střední Evropa a Česká republika je oblastí menších lesů a celkem bezpečných hor. Pochopitelně uprostřed zimy můžete umrznout i v českých horách, v našich pahorkatinách můžete uklouznout a spadnout ze skály, zlomit si nohu, nebo ztratit orientaci v lese za nečekaného silného deště a studeného větru. Většinou jste ale v dosahu signálu mobilního telefonu, nebo stačí jít pár hodin jakýmkoli směrem a narazíte na vesnici, silnici, benzínovou pumpu a pod .....

     Klasické rady o přežití v lese na internetu, které vás vedou k lovení zvěře, chytání ptáků, nebo budování lesních úkrytů jsou v našich podmínkách spíše terčem nejrůznějších vtípků typu : "Pokud v lese umíráš hlady, vyrob si kopí na ulovení divočáka, nebo chyť a upeč z kůže staženého hada, nebo si mobilem objednej donášku pizzy ..."  a podobně.

       Co se vám tedy může přihodit? Můžete se v našich lesích, či horách na výletě ztratit, nebo zranit, nebo se potřebujete schovat před nenadálou nepřízní počasí. Většnou jde o pár hodin, jednu noc .... než vás někdo najde, nebo než ustane špatné počasí a budete se moci vrátit do "civilizace". Tedy se hodí znalosti základní první pomoci, vystavění krátkodobého přístřešku, rozdělání ohně na ohřátí, usušení oblečení, uvaření jídla, či horkého nápoje a pod ....  Jedovatý hmyz, či divoké šelmy tu nemáme, přesto jsou v lesích dlouhodobě přemnožená klíšťata, nemocní a nakažení divočáci (V ČR je cca půl milionu volně se pohybujících divokých prasat) a občas do našich hor zabloudí od sousedů i medvěd, nebo smečka vlků. Až tak úplně bez nebezpečí naše lesy také nejsou .... Druhou variantou je, když se z jakýchokoli pro vás adekvátních důvodů potřebujete v lese ukrýt i na několik dní - nebo si to alespoň pro vlastní dobrý pocit párkrát v životě vyzkoušet a zažít tuto zkušenost. Pak se hodí základní dovednosti trochu prohloubit. Extrémní varianta - zánik civilizace a přežívání v divočině není v našich krajích přes veškeré varovné signály příliš pravděpodobná, alespoň ne v krátkodobém časovém horizontu, ale člověk nikdy neví, co se stane v budoucnosti a kdy bude najednou před něčím prchat a skrývat se .... Ukrývat se v lesích jako partyzán - i to už tu bylo.....  je dobré vědět, co to znamená, být třeba pár dnů v lese odkázán jen sám na sebe - už pro ten samotný pocit, že to umíte.

...................................

      Kalamity, katastrofy, výpadky energií, evakuace, epidemie - to že vás najednou uprostřed noci vzbudí policisté, nebo hasiči, případně vojáci a sdělí vám, že musíte ihned opustit svůj byt, nebo dům, protože .... byt pod vámi hoří, šíří se k vám oblak jedovatých chemikálií z havárie blízké chemičky, za půl hodiny budete vyplaveni náhlou povodní, nebo dům zničen nezvládnutým lesním požárem, že jste se ocitli v evakuačním pásmu smrtící zdravotní nákazy, nebo nálezu nevybuchlé letecké pumy z války ..... to se i v podmínkách České republiky děje denně, stačí si pustit večerní televizní zprávy.  A i když všichni ví, že se to děje denně, nikdo na to není připraven a téměř vždy pak televizní kamery zaberou vyděšené, nebo naštvané lidi v pyžamech a pantolích, jak postávají v chladné noci před svými domovy, zcela zbytečně nadávají na vládu, úřady, politiky a všechny okolo - a netuší, co mají dělat a kdy se budou moci domů vrátit. Nemají u sebe žádné oblečení, nemají ani korunu, doma jim mezitím hoří všechny smlouvy, doklady a pojistky ... nemají co jíst a nemají ani léky, které nutně pravidelně potřebují. Situaci jako takovou neovlivní, co ale může ovlivnit úplně každý, je to, jak bude na možnou nenadálou evakuaci připraven a co bude mít v ruce a na sobě v chladné noci před vlastním domem. Připravit se dopředu na takovéto situace není tak složité, jak by se mohlo zdát.

.................................

      Jistotou dnešní doby je fakt, že žádné jistoty už nejsou. Berete vůbec v úvahu, že práce, která vás roky dobře živí, může ze dne na den skončit a vy budete na ulici bez příjmů? Dokážete přijmout fakt, že dnešní banky krachují jedna za druhou a že vaše úspory v jakékoli bance mohou být najednou jen zcela nefunkčním imaginárním číslem nulové hodnoty? Že vás i v plném zdraví může najednou skolit choroba, zranění, úraz, autohavárie .... a na měsíce, či roky vás vyřadit z běžného života, nebo trvale upoutat na lůžko, či do invlidního vozíku? Víte alespoň teoreticky, co byste dělali? Máte nějakou záchrannou síť, nějaké rezervy, nouzový plán pro případ, že byste rok leželi v nemocnici, nebo museli najednou na pár měsíců do vězení, nebo půl roku hledali novou práci? Nebo se z toho zhroutíte, přestanete splácet nájem, hypotéku, leasing, přijdete o dům, auto, rodinu a stane se z vás zničený bezdomovec pod mostem, do konce života pronásledovaný loupeživými exekutory? I to se děje denně - i v podmínkách České republiky - a více lidem, než si vůbec dokážete představit.

...............................

     Katastrofičtější scénáře jsou prozatím nepravděpodobné, ale nikdy je nemůžete zcela vyloučit. Mohutný útok na stále složitější a propojenější počítačové sítě vám může během zlomku sekundy změnit spokojený život v peklo na zemi. Zkuste zapřemýšlet, co se s vámi začne dít v okamžiku, kdy by zkolabovala počítačová síť státní a veřejné zprávy, zdravotnictví a bankovnictví. Najednou se nedostanete ani k jediné koruně svých bankovních úspor. Nedostanete své léky. V obchodech si nic nenakoupíte. Přestane jít internet, elektřina, plyn a voda. To úplně stačí, aby se 99% lidí zcela zhroutilo. Téměř nikdo není připraven na eventualitu, že by se něco takového stalo - byť jen třeba na jeden jediný měsíc.

................................

     Jsme stále oázou klidu bez přistěhovalců, teroristů, islámských extrémistů ... s velmi dobře funujícím zdravotnictvím, sociálními službami, zásobováním .... doma nám stále teče teplá voda, funuje elektřina, vysokorychlostní internet ... sanitka na vaše zavolání přijede za pár minut, každý je zdravotně pojištěn .... Jak dlouho si myslíte, že to v dnešní době vydrží? Navěky? To ani náhodou. Evropa je bohatá a to láká miliony lidí z chudých částí světa. Evropa je ale také stárnoucí a velká vlna poválečných "důchodců" ji teprve čeká. Evropa je ale i přelidněná, nejsou byty, nejsou pozemky, není místo, docházejí zdroje (například pitné vody - což je už přímo akutní). Evropa žije čím dál více na úkor budoucnosti, extrémně se zadlužuje do takové míry, že to již není možné splatit. Evropa je také na konci s životností stárnoucí základní infrastruktury, do které se od poválečné výstavby několik desetiletí neinvestovalo - padají staré mosty, odchází staré železnice, rozpadají se staré paneláky, stárnou továrny, nemocnice, školy ... čím dále více silnic je v katastrofálním stavu. Jak dlouho myslíte, že bude všechno funovat tak hladce, jak teď?

     Co když (nechceme nic přivolávat, ale ani nechceme ke všem jasným varovným signálům zůstat hluší, slepí a přitrouble blbí) - to tu bude za pár krátkých let vypadat úplně jinak? Co když začne být krajně nebezpečně vůbec vycházet na ulici - třeba pro vaše děti, či ženy? Co když najednou nedostanete léky, na kterých jste životně závislí? Co když najednou nekoupíte nic k jídlu, nebo přestane téct pitná voda? Co budete dělat a jak ochráníte své nejbližší? Co když bude benzín tak drahý a silnice tak rozbité, že se nikam lehce nedostanete?

O tom všem a mnohém dalším je tato rubrika sekce "Koncept Bodyguard".


Další texty i rubriky na této stránce právě v tuto chvíli doplňujeme, děkujeme za krátkodobou trpělivost.