Přežití krizí


       Tuto rubriku věnuji osobnímu a rodinnému přežití. Přicházejí čím dál častěji situace, které bychom zvládali daleko lépe, kdybychom na ně byli připraveni. Tím, co umíme, tím, co máme, tím, čemu dokážeme čelit, tím, na čem nejsme životně, či psychicky závislí.

      Velká Británie se brexitem zbavila řidičů nákladních aut a cisteren, ti přestali vozit zboží do obchodů a benzín na pumpy a ihned vznikla panika. Lidi netušili, jak moc jsou závislí (osobně, pracovně, podnikatelsky) na kanystru benzínu - dokud se o něj v celé Anglii nezačali rvát. To není kuriózní zpráva z minulého století - to je současná realita. Na této události (a na desítkách dalších) je jasně vidět, co se stane, když vám někdo nedá něco, na co si myslíte, že máte nárok, nebo co by podle vás mělo být automatické. Lidi se hned stanou agresivní, tenoučká slupička civilizovanosti hned opadne a každý se rve o to, aby přežil a získal to, co chce a potřebuje.


      Ještě před pěti lety bych napsal, že se bojím příchodu doby, kdy bude přežití prioritou a kdy přestanou fungovat základní věci, jako dostupnost potravin, doprava, zdravotnictví, úřady, či internet. Dnes už píšu, že ta doba tu bohužel s plnou parádou je - a to jsme, jako Česká republika, ještě (na malou chvilku, než to dolehne i na nás) vzácný ostrůvek klidu a svobody - v jinak už rozbouřené Evropě, do které se chaos už vsakuje ze všech stran a úrovní.

      Neumím a nebudu tu řešit věci státu, nebo záchranných složek - od toho máme dost fundovanějších odborníků - v této rubrice chci jen podat pomocnou ruku v podobě informačních videí a textů k připravenosti jednotlivce (osobní) a malé základní společenské jednotky, tedy rodiny (rodinná připravenost).

     Navzdory nejrůznějším webům typu "preppers" vás tady nebudu nabádat k odchodu do samot, kde budete žít v souladu s přírodou a starat se o stádo koz a šít si oděvy z jejich kůží, ani vás nebudu hecovat k nákupu zbraní, nábojů a stavbě bunkrů, nebo k hromadění zásob potravin pro celou rodinu na nejbližších padesát let. Jednak se zkuste třeba jen na měsíc se svou rodinou někam zavřít a nevycházet - garantuji vám, že to nevydržíte a že se z toho všichni zblázníte daleko dřív, než do třiceti dnů .... a jednak jakékoli nadměrné hromadění zásob z vás v nejbližší skutečné krizi udělá obří terč pro všechny ty, kteří vás budou chtít ulovit, odstranit a vyrabovat - a těch bude zcela jistě vždy více než dost. Nehledě na třetí důvod - vy si nahromadíte zásoby na jak dlouho chcete - a přijde požár, povodeň, přepadne vás rabující gang - vy se zachráníte útěkem (to je ta lepší varianta - že hned neumřete) - a jste sami, bez ničeho - a co budete dělat dál?

      Jediné, co si s sebou vezmete vždy a za každé situace, jsou znalosti, zkušenosti a dovednosti - prostě "know how" jak si poradit za jakékoli krizové situace, "jak přežít". A to je to, co už dneska nikdo z nás vlastně neumí, ani netuší, o čem všem to je.


        Před pár dny byla na Slovensku zatčena jakási internetová hvězdička Plačková a její manžel - pro podezření z organizovaného prodeje drog. Naprosto mne nezajímá tato anti"celebrita" vydělávající na naivitě svých "followerů", ale to, jak se její svalnatý a potetovaný manžel po čtyřech dnech vyšetřování rozplakal, že nejde do vazby. Ty čtyři dny pro něj byly prý nejhorší v jeho životě. To je velice varující příklad. Lidi jsou ve Střední Evropě nesmírně rozmazlení a zhýčkaní neexistencí mnoha zásadních problémů okolního světa - válek, úmrtí z hladomoru, extrémní bídy, právního útlaku a nespravedlnosti, vlády drogových kartelů a zločineckých gangů, středověkých názorů a práva Islámu, pouličního násilí, či ekologických katastrof z klimatických změn, které berou denně milionům rodinám tohoto světa domovy a existenci. Pro naše "celebrity" jsou nejhorším životním zážitkem, který je donutí až k pláči, čtyři dny v policejní cele - bez telefonu, přípojení na Instagram a kreditní karty.

      Co až přijdou skutečné krize a problémy, co když se dostaneme do horších let, kdy půjde o skutečné přežití, o krize, které najednou nevyřeší jen mobil a kreditka? 90% lidí v Evropě a USA si nic podobného nepřipouští - a ti budou první, kteří se psychicky zlomí a budou křičet, nadávat, dožadovat se, pak se stanou agresivní, začnou rabovat, zabíjet a sobecky se starat jen o sebe - na úkor všech ostatních. To je realita takových situací. Jste připravení?

OKAMŽITÁ EVAKUACE

Okamžitý únik z domova, z bytu, z práce ....

Někdo vám v noci zabuší na dveře, do bytu vtrhnou hasiči - pod vámi hoří, okamžitě musíte ven, pryč, ihned, teď .... a v další minutě stojíte v pyžamu před domem, dům hoří, vy nemáte vůbec nic, hlava nechápe, nevíte, co máte dělat, jste jen v pantoflích, kolem vás brečí vaše děti, nebo naříká babička .... co budete dělat - víte to?

DLOUHODOBÉ STAVY NOUZE

stav, kdy stát nebude zvládat vše, co zvládá dnes

Extrémní zadluženost státu i lidí, klimatické změny a výkyvy,  přírodní katastrofy, následky krizí ve světě s dopadem na zaměstnání a příjmy, výpadky zdravotnictví a zásobování, jedované nekvalitní potraviny a až morbidní závislost na internetu a sociálních sítích. Cokoli z toho vám kdykoli a třeba i na hodně dlouho může změnit život k horšímu. Přežijete? Víte, co dělat?

SEBEOBRANA

Jak se ubránit fyzické agresi

Na tohle téma se pokouším zpracovat "videoučebnici" už několik let, v první polovině svého života jsem bojová umění učil, byl jsem i profesionální bodyguard - mám v tomto směru opravdu velké zkušenosti. Zatím mi to moc nevyšlo s lidmi okolo natáčení, ale na jaře se do toho pustím jinou formou a v roce 2022 videoučebnice už vznikne :-) A bude pro všechny zdarma :-)

ZDRAVÍ

Prevence, první pomoc, sebeléčení, léčitelství

Nejsem člověk, co věří, že si zázračnou bylinkou vyléčí akutní rakovinu, nebo cukrovku. Jsem normální a chodím k lékařům a dbám jejich rad. Na druhou stranu ale také věřím, že si za spoustu zdravotních problémů a nemocí může člověk sám - svou neodpovědností k sobě  svému zdraví tím, že neuvažuje vůbec na tím, co jí, jak žije a co mu škodí. Samozřejmostí je znalost poskytnutí první pomoci sobě i jiným a udržování zdraví a kondice tím, že budeme znovuobjevovat poklady ukryté v přírodě, pohybu, zdravých mezilidských vztazích a také ve zdravém "selském" rozumu - to vše už nám zoufale chybí, je čas to vrátit do hry.