Přecitlivělost není slabost

Ilse Sand   Nakladatelství Portál   2016


     Já jsem vychovala dě děti sama. Je to docela dobře možné. Ale často jsem se styděla za to, že nejsem lepší rodič. Například jsem nechodila na rodičovské schůzky. Ale moje děti se velmi rychle naučily ráno samostatně vstávat a odcházet do školy. Když jsem se doslechla, že jiní rodiče si přivstanou a pečou dětem k snídani housky, zabolelo mne u srdce. Hrozně ráda bych svým dětem poskytla totéž.

     Přimět dvě děti, z nichž jedno zásadně všechno dělalo na poslední chvíli, aby ráno odešly do školy včas, však pro mne bylo spojeno s tak velkým stresem, že jsem se pak musela ještě dlouho uklidňovat, abych se mohla soustředit na svou práci.

     Pak jsem přišla na to, že když ráno zůstanu v posteli, zacpu si uši sluchátky, vstanu až poté, co děti odešly a dopřeji si klidné ráno, zvládám denní povinnosti mnohem snáze.

....................

     Jste unaveni z toho, že vám lidé pořád říkají, abyste nebrali život tak vážně? Pokud patříte mezi vysoce citlivé osoby, je vlastně v pořádku, že ho berete vážně. Kniha "Přecitlivělost není slabost", kterou napsala dánská psychoterapeutka Ilse Sand, jež do této skupiny osob řadí i samu sebe, poskytuje řadu konkrétních tipů co dělat, aby se o sebe vysoce citliví lidé dokázali lépe postarat. Autorka ujišťuje, že je v pořádku žít svůj život pomalu a hluboce - že člověk nemusí excelovat a dělat na druhé dojem siláka. Jednoduše a přehledně popisuje, jak přecitlivělost vnímat jako výhodu, jak čelit hněvu, či vlastnímu studu, jak se vyrovnat s depresí a úzkostí, jak komunikovat.

Nakladatelství Portál  2016

www.portal.cz