Poznáváme svou vlast


     Na jaře roku 2020 zasáhl celý svět koronavirus Covid-19 a změnil hodně v našich životech - lidé dostali obrovskou šanci se zastavit a přemýšlet o sobě, o tom, jak žijí, kde berou své zisky, co je to stojí a jak využívají dvě nejcennější devízy, které mají - svůj čas a své zdraví. Škoda, že pro většinu lidí byla ta pauza moc krátká a dopad karantény jen přechodný - už se zase šílí, plýtvá a opakují se stejné životní chyby a nesmysly. Přesto - pro některé se z nabídnuté šance stala přijatá změna. Životní změna. Těmto nemnohým je vlastně věnován celý tento můj web - i můj respekt.

      V posledních letech jezdilo čím dál víc lidí po celém světě, aby za čím dál tím víc peněz dostávali horší varianty toho, co mají v lepších variantách doma. Mluvím o stravování, bydlení a klidu - nabírání sil. Upřímně si přiznejme - každoroční rodinná dovolená v dalekých krajích je spíše vysilující stress, dokola aranžované selfie v bikinách pod palmou s koktejlem v ruce je jen prázdnou provokací závistivých kamarádek, která ale stejně nikomu do života klid a pohodu nepřinese.

       Člověk by měl buď "cestovat" - a to jako pravý cestovatel, ať už to pak dělá jakkoli (pěšky, na kole, letadlem, či lodí) .... nebo odpočívat a nabírat síly na celý pracovní rok. A to se nakonec vždy ukáže, že je klidnější, levnější a přínosnější doma, tím myslím naší zem - Čechy a Moravu. Přitom nikdo neví, co má vlastně za nejbližším rohem - a utrácí za všude stejné hotelové stěny a "kontinentální" snídaně půl světa daleko. Proč? Pro to "selfie" závistivým kamarádkám?

       Téma druhé :

       Čím dál více se věnuji čisté stravě - a tím zároveň myslím i zdravé stravě, protože to vše, co se do vás snaží dnes nahustit nejrůznější výživoví poradci a odbornice na diety, je postaveno na hlavu znečištěním planety a průmyslovou výrobou jídla. Jeden příklad za všechny - ryby jsou zdravé, že? Mají Omega 3 a Omega 6 a minerály a zdravé tuky a bílkoviny a ..... jsou k tomu všemu bohužel z totálně znečištěného životního prostředí plné těžkých kovů, rtuti, mikroplastů, pesticidů a další chemie - nikoli od přírody, ale od nás. Takže - byly by ryby zdravé, kdybychom si je sami neotrávili - a nyní jsou ryby pro nás jedovaté, stejně jako mořské plody, mořská sůl, mořské řasy a pod .... Dnes není problém kdekoli v Čechch koupit zmraženou jedovatou tygří krevetu, nebo chobotnici - dnes je problém koupit zdravého a čistého kapra, pstruha, nebo štiku.

      A tak je to se vším jídlem - s masem, ovocem, zeleninou, luštěninami, obilninami ..... vše, co je vám prezentováno jako "zdravé", může být ve skutečnosti jedovaté a způsobovat nepříjemnosti, vedoucí až k nemocem - protože při výrobě, skladování, převozu .... došlo ke kontaminaci jedy, pesticidy, herbicidy, antibiotiky, hnojivy, additivy .... a to stále mluvím o základních surovinách, ne o zpracovaných polotovarech a hotových jídlech z fabrik ....

     Proto chci jako druhé hlavní téma poznávání své země, Česka, objevovat zdroje čistých potravin - farmy, pěstitele, prodejce, čisté obchody, malovýrobu z čistých surovin, domácí pivovary .... a k tomu samozřejmě i dosud dýchající a žijící přírodu, chráněné oblasti, památky, stezky a tras procházek, studánky a řeky ... ale i města a místa, kde je možné objevit klid, pohodu, energii a radost ze života, ze sportu, ze zábavy, která vás naplní energizujícími zážitky. O tom je a bude tato rubrika :-)


Každých přibližně 14 dní pro vás připravujeme videomagazín s tématikou "Vaření doma a na cestách". Při vaření doma nevařím v klasické kuchyni, ale na balkoně městského bytu - svým způsobem na čerstvém vzduchu venku - a vaříme také na cestách - na výletech, v přírodě kempu a pod ...


V autorských a originálních videích vás seznámím s nejrůznějšími producenty, výrobci, pěstiteli a chovateli toho, co souhrnně nazvu "čistou stravou" - ať už je to horský med, řemeslné pivo, nebo bez chemie pěstované bylinky ...

      K roku 2020 má Česká republika 14 krajů a 77 okresů. Tím se budu řídit ve svém členění stránek - a k tomu ještě přidám seznam/adresář zdrojů čistých potravin :


Hlavní město Praha

okresy :  Praha

Jihočeský kraj

okresy : České Budějovice - Český Krumlov - Jindřichův Hradec - Písek - Prachatice - Strakonice - Tábor

Jihomoravský kraj

okresy : Blansko - Brno město - Brno venkov - Břeclav -Hodonín - Vyškov - Znojmo

Kraj Vysočina

okresy : Havlíčkův Brod - Jihlava - Pelhřihov - Třebíč - Žďár nad Sázavou

Královéhradecký kraj

okresy : Hradec Králové - Jíčín - Náchod - Rychnov nad Kněžnou - Trutnov

Liberecký kraj

okresy :  Česká Lípa - Jablonec nad Nisou - Liberec - Semily

Moravskoslezský kraj

okresy : Bruntál - Frýdek Místek - Karviná - Nový Jičín - Opava - Ostrava-město

Olomoucký kraj

okresy : Jeseník - Olomouc - Prostějov - Přerov - Šumperk

Pardubický kraj

okresy : Chrudim - Pardubice - Svitavy - Ústí nad Orlicí

Plzeňský kraj

okresy : Domažlice - Klatovy - Plzeň-jih - Plzeň-město - Plzeň-sever - Rokycany - Tachov

Středočeský kraj

okresy - Benešov - Beroun - Kladno - Kolín - Kutná Hora - Mělník - Mladá Boleslav - Nymburk - Praha-východ - Praha-západ - Příbram - Rakovník

Ústecký kraj

okresy :  Děčín - Chomutov - Litoměřice - Louny - Most - Teplice - Ústí nad Labem

Zlínský kraj

okresy :  Kroměříž - Uherské Hradiště - Vsetín - Zlín