Poslední dny královen

Jean-Christophe Buisson, Jean Sévillia a kol., Nakladatelství Brána 2017


     Kleopatra, Agrippina, Brunhilda, Eleonora Akvitánská, Isabela Katolická, Marie Stuartovna, Kateřina Medicejská, Anna Rakouská, Kristina Švédská, Marie Terezie Rakouská, Marie Antoinetta, carevna Kateřina II., Josefína de Beauharnais, Alžběta Rakouská, Viktorie, Draga Obrenovičova, Alexandra Fjodorovna, Evženie de Montijo, Charlotta Belgická, královna Astrid - poslední okamžiky dvaceti proslulých královen a císařoven, počínaje sebevraždou egyptské královny Kleopatry a konče dramatickou autonehodou belgiké královny Astrid.

     Historie je tragická, jak nás poučil Raymond Aron. A podle Hobbese je "člověk člověku vlkem". Což platí i pro ženu, pokud je u moci ... Násilí si korunované ženy užily víc než dost. Mezi dvaceti příběhy se vyskytuje mučení (Brunhilda), sebevražda (Kleopatra), vražda (Sisi), matkovražda (Agrippina), popravy (Marie Stuartovna, MArie Antoinetta), popravy bez soudu (poslední carevna) ...

..........................

      Kniha sugestivně líčí popravy Marie Stuartovny a Marie Antoinetty, vraždy Agrippiny, císařovny Sisi, nebo carevny Alexandry, stejně jako dlouhé loučení se životem Kateřiny II,. Anny Rakouské, nebo královny Viktorie. Jde o okamžiky tragické, smrt často násilnou, v soukromí, nebo před očima veřejnosti, nečekanou, či dlouho očekávanou, vždy se však jedná o důstojné loučení se životem, odrážející vědomí královského pstavení a snahu odkázat potomstvu obraz vznešeného života až do poslední chvíle. Kniha se ovšem nezabývá jen posledními dny panovnic, ale zároveň líčí také pdstatné události jejich života.

Nakladatelství Brána 2017

www.brana-knihy.cz