Poslední beduín

Carlo Bergmann,  Nakladatelství MALVERN  2018    www.malvern.cz


Poslední beduín

Carlo Bergmann, Nakladatelství MALVERN 2018  www.malvern.cz


      Beduini na Sahaře, kteří se dnes usadili na okraji pouště, nazývají Carla Bergmanna "posledním beduínem". Promovaný podnikový ekonom z Kolína nad Rýnem totiž žije tak, jako jejich předkové: putuje se svými velbloudy v dlouhých karavanách skrze liduprázdné obasti súdánské a egyptské Západní pouště.
............................
       Na půl cesty směrem k Umm Dabádíb se zvedá výrazný skalní blok před svisle spadající čelní stranou pískovcové lavice. Ideální místo pro odpočinek. Také zde leží střepy a na jejich hladkých stranách je kamenina pokryta piktogramy a texty. Na severní straně monolitu trojúhelníkové motivy - až nahoru do výše sedmi metrů. Jsou to symboly plodnosti, lidské vulvy. Známky žízně po tělu a životě. Poblíž tři hieroglify. Patří k sobě. "Moje kráska", vyryl někdo před asi dva a půl tisíci lety něžnou rukou do kamene. Když vzhlédnu od textu, vidím nad hlavami svých velbloudů výzvu "Obětovat!" Tento rozkaz zní ze záhadné faraonské scény, kterou oživuje "tlustý muž", paovce hřivnaté, šakalové, gazely dorkas a tesemové, staroegyptští lovečtí psi. Je to lovecká scéna? Jak se vztahuje ke skupině osob, která, jak se zdá, provádí s pečlivě upravenými vlasy jakýsi obětní rituál?
............................
     Carlo Bergmann, nar. v roce 1948, přišel v roce 1982 jako stipendista německé agentury DAAD do Káhiry, odkud se vydal na cestu se svou první karavanou. Od té doby tráví rodák z Kolína nad Rýnem polovinu roku v poušti a vybudoval si dobré jméno jakožto její fundovaný znalec. Tento filozoficky inspirovaný dobrodruh, který důvěrně zná kulturu pouště, její obyvatele i přírodní fenomeny, který se stal uznávanou kapacitou staré egyptologie a archeologie, jakož i hrdým a nadšeným majitelem vlastního stáda velbloudů, bývá rovněž hostem televizních pořadů a je známý jako autor, přispívající do časopisu GEO.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :