Portréty podle fotografií

Hana Šrubařová, Jana Laštovičková Grygarová a Nikol Charvátová (Javůrková) - Nakladatelství Zoner Press Brno a.s. 2017   -   www.zonerpress.cz


Portréty podle fotografií

Hana Šrubařová, Jana Laštovičková Grygarová a Nikol Charvátová (Javůrková) - Nakladatelství Zoner Press Brno a.s. 2017 - www.zonerpress.cz


     Kreslit, nebo malovat může opravdu každý, je to činnost jako každá jiná a dá se naučit stejně jako třeba cizí jazyk. Samozřejmě že existují lidé, kteří mají talent - ano, ti to mají jednodušší. Ale i člověk, který se domnívá, že talent nemá, se svou pílí a vytrvalostí může dopracovat k výsledku stejně krásnému, jako někdo talentovaný.

     Držíte v ruce jedinečnou knihu o portrétech, která vznikla pod rukama třech výtvarnic. Najdete zde tři různé techniky kreslení a malování portrétů lidí a zvířat. Hana Šrubařová vás seznámí s technikou malování suchým štětcem, která je v posledních letech stále populárnější. S troškou šikovnosti budete schopni si tímto způsobem namalovat až téměř hyperrealistický portrét. Vedle toho vám Jana Laštovičková Grygarová předvede malování portrétů ne příliš známou, ale jednoduchou stírací technikou olejomalby a Nikol Charvátová (Javůrková) vám ukáže, jak si můžete hrát s pastelkami a vytvořit krásné portréty zvířat.

     I když je rozdíl mezi kresbou a malbou jasný, často si lidé tyto dva pojmy pletou. Kresbu vytváříme například pomocí tužky, pera, nebo úhlu. Malba se maluje, takže vzniká za pomoci štětce a barev. Je trošku paradox, že omalovánky vlastně vybarvujeme pastelkami, tudíž je vykreslujeme. Takže pro upřesnění - v této knize malujeme s Hankou a Janou a kreslíme s Nikol.

     Portrét je v malování a kreslení obecně považován za nejsložitější téma. Pokud vám při malování krajinky, nebo květiny "ujede ruka", tak se nic neděje, když se vám to ale stane při malování portrétu, je velké riziko, že si portrétovaná osoba nebude podobná. Kresba nebo malba by měla obsahovat nějaký rozpoznatelný rys dané osoby, proto je vždy lepší, když malovanou osobu znáte i tzv. "na živo". Při vytváření portrétu čistě podle fotografie dbejte na to, abyste si hned na začátku pečlivě naznačili nejdůležitější rysy tváře. Otázkou je, zda portrétovaného člověka přikrášlit, nebo zda být objektivní. To již necháme na vás.

   Krok za krokem vás v této knize budeme provázet při malbě portrétů lidí a zvířat, stejně, jako to každá děláme na svých kurzech. Lidské a zvířecí tváře mají schopnost odrážet všechny emoce a výrazy, které jen existují. A to je to, co se snažíme na svých obrazech zachytit. Asi vám neřeknu nic nového, když zopakuji, že pokud začínáte s kreslením, nebo malováním, pak je nutné trénovat. Čím více a častěji budete kreslit a malovat, tím si budete jistější a tím lépe budou vaše díla vypadat. Nemusíte tvořit stále jen portréty. Informace, které získáte v této knize, můžete použít i při malování a kreslení čehokoli jiného. U jednotlivých postupů samozřejmě nebudou chybět podrobné popisy používaných materiálů - štětců, barev, pastelek a pod ...

      Základní nákresy k jednotlivým portrétům v knize si můžete stáhnout na webu vydavatelství Zoner Press a vytisknout v potřebné velikosti. Vytištěnou předlohu si přenesete na plátno, nebo papír a pak už budete jednoduše postupovat podle návodu krok za krokem.

Nenechte si ujít další originální videa z produkce naší televize :