Pop-Up Skládanky -  prostorové pohyblivé papírové modely

Helen Hiebert - Nakladatelství Zoner Press Brno a.s. 2018   -   www.zonerpress.czPop-Up Skládanky - prostorové pohyblivé papírové modely

Helen Hiebert - Nakladatelství Zoner Press Brno a.s. 2018 - www.zonerpress.cz


      Vstupte do kouzelného světa pop-up skládanek a dalších ručně vyráběných papírových výtvorů. Autorka knihy Helen Hiebert vás provede materiály, pomůckami a základními principy pop-up skládanek a pohyblivých modelů. Poznáte např. souběžné sklady, šikmé sklady a otočná kolečka. Budete se bavit výrobou pop-up náušnic, papírového akordeonu, panoramat, kolotoče, tunelové knihy, loutky štěněte a mnoha dalších projektů.

      Kniha Pop-up skládanky vás naučí, jak vyrobit interaktivní papírová díla, která se budou každému líbit. Kniha také zahrnuje jedinečný přehled výrobků slavných pop-up umělců, jejich krásné skládanky vám budou inspirací pro vaše vlastní úžasné papírové modely. Nebojte se zapojit do tvorby i děti, dětská představivost skýtá množství nevšedních nápadů.


     "Když jsem byla ve třetím ročníku, strávila jsem rok v Německu. Měla jsem tam hodiny typologie a zamilovala jsem si font zvaný Block Up. Dvojrozměrné provedení této trojrozměrné abecedy mě zaujalo natolik, že jsem se rozhodla tato trojrozměrná písmena opravdu převést do tří rozměrů. Brzy potom jsem objevila architekturu origami, což je japonská podoba papírových soch. Když jsem se vrátila z Německa, vytvořila jsem několik modelů na základě principů origami architektury, jež jsem si osvojila studiem těch několika málo knih, které k tomuto tématu existovaly. Touto metodou jsem také vytvořila své první umělecké portfolio, které bylo součástí mého závěrečného projektu na umělecké škole, kde jsem studovala.

     Po dokončení školy jsem se odstěhovala do New Yorku a moje záliba v práci s papírem pokračovala. Během krátké návštěvy Japonska Jsem se zamilovala do ruční výroby papíru. Pak jsem všechen svůj čas věnovala studiu tohoto řemesla. Pomohlo mi v tom i to, že jsem získala práci v papírně Dieu Donné v New Yorku. Postupně jsem objevovala umění knihvazačství a učila jsem se od mistrů v tomto oboru působících v New York Center for Book Arts. Uplynulo téměř dvacet let a já jsem teprve  loni publikovala v limitované edici svou první knihu o pop-up skládankách, nazvanou "The Pop-Up  Hand Shadow Book" (Kniha stínových Pop-Up skládanek). Jednotlivé výtvory v ní ožijí, když čtenář na stránku posvítí přiloženou baterkou a tím vzniknou na zadní straně stínové obrazce.

     Když jsem dostala příležitost napsat tuto knihu, rozhodla jsem se, že nejlepší bude oslovit nejpřednější světové umělce, tvořící z papíru a požádat je o příspěvek do knihy. Naštěstí se tohoto úkolu zhostili s radostí a vytvořili úžasnou sbírku výtvorů , které vám představí velké množství různých pop-up technik. V galerii na konci této knihy najdete výběr z děl těchto úžasných umělců - neváhejte zde čerpat inspiraci. Když jsem se bavila s těmito světově uznávanými umělci, potěšilo mě zjištění, že nový projekt většinou začínají vybaveni jen papírem, nůžkami a lepidlem, či lepící páskou. Nic víc! Z toho jasně plyne, že každý z nás je schopný tvořit z papíru, pokud se tomu chce věnovat. Nemám pochyb o tom, že na vás čeká nepřeberné množství pop-up skládanek.

Nenechte si ujít originální videa z produkce naší televize :