Pohádky a legendy z Walesu

převyprávěla Věra Borská, ilustroval Vojtěch Jirásko - Nakladatelství MALVERN 2018   www.malvern.cz


Pohádky a legendy z Walesu

převyprávěla Věra Borská, ilustroval Vojtěch Jirásko - Nakladatelství MALVERN 2018 www.malvern.cz


     Na západě Spojeného království se nachází tajemná země Wales. Je opředena mnoha mýty a tajemstvími. Vyprávění o nich se šířilo po horských úbočích, bažinách i plážích. Hemží se to v něm skřítky, čarodějnicemi, vílami, elfy a dalšími bytostmi, které se nacházejí na hranici mezi naším světem a světem nadpřirozeným. Skřítkové v pohádkách někdy škodí, jindy zase pomáhají obyčejným lidem, králové vládnou svým královstvím a jeskyně vydávají potřebným své poklady. Převyprávění Věry Borské obsahuje kromě několika příběhů z artušovského cyklu i méně známé místní legendy a pověsti, určené nejen dětem, ale i všem milovníkům keltských pověstí.

..................................

        Blízko vesnice Gorslas v carmarthenském hrabství se nalézá jezero, kterému se říká Jezero u Owenova kamene.

     V létě je hladina jezera pokryta velkými listy leknínů, které tam hojně rostou. Lidé tvrdí, že před dávnými léty byla v místech, kde se dnes jezero rozlévá, malá kouzelná studánka. Pečovaly o ni víly, čistily ji a dbaly, aby voda v ní byla vždy čistá a studená, protože ke studánce přicházívali pastýři, pasoucí v blízkém okolí svá ovčí stáda. Studánku zakrýval veliký kámen. Ten, kdo se chtěl napít, musel kámen odvalit a pak jej zas položit na původní místo.

     Jednou v létě před dávnými časy tudy projížděl Owen, rytíř z družiny krále Artuše. Vracel se do kraje svého dětství po dlouhé době, kterou strávil v královských službách. Rytíř a jeho věrný kůň byli unaveni a žíznili. V dohledu nebylo žádné stavení, kde by mohli požádat o doušek vody a ani strom, který by jim poskytl stín před nemilosrdnými slunečními paprsky. Náhle si Owen vzpomněl na studánku.


Doporučená videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našich dvou You Tube kanálů :