Podvodnice

Kristína Ježovičová,  Nakladatelství Brána 2015


     Ležím na rozpálené zemi. Slunce mě neúprosně oslepuje, proto rychle přivírám oči, které jsem teprve před chvílí otevřela. Za chvíli už je všemožně zaostřuji a nechápavě se dívám do bezejmenných tváří. Stojí nade mnou starší snědý muž v bílé košili a šedivých kalhotách, dáma v uhlazeném kostýmu a dva policisté. Možná bych neměla znát ani jednoho z nich, ale to neznamená, že existuje důvod k úlevě. Nevím, co se stalo a neznám ani sebe. Stejně alarmující je i fakt, že netuším, proč ležím na betonu, oblečená jen do lehkého negižé. Zmíněný muž mě přikrývá dekou. Navzdory vedru si ji přitahuji těsně ke krku. Mluví na mě německy. Ptají se mě, jestli mě nic nebolí. Ale já ... já jednoduše nic necítím.

      Tereza přichází na prahu dospělosti o domov i celou rodinu, a proto se musí vypořádat s úplně jinými starostmi, než její vrstevníci. Nedostatek financí chce vyřešit pracovním pobytem v zahraničí, kde chce také začít nový život. Její plán však naruší nečekaná náhoda. Na berlínském letišti potká dívku, která se jí nápadně podobá. Násilná záměna jí otevře dveře do nádherného bezstarostného života a postupně objeví "klíč" k nevídanému bohatství.

      Stále hlouběji se však zaplétá do lží, z nichž nevidí východisko. Navíc se seznamuje s nebezpečně přitažlivým mužem, který ve skutečnosti patřil její dvonici. Kdo ze záměny vyjde jako vítěz a kdo jako poražený? Dá se vůbec žít život někoho jiného? Je možné stavět své štěstí na lži?

Nakladatelství Brána 2015

 www.brana-knihy.cz