Písecko


      Písek je město v Jihočeském kraji, 44 km severozápadně od Českých Budějovic, na řece Otava. V roce 2016 zde žilo přes 29 800 obyvatel. Písek byl založen v roce 1243 a jeho historické jádro je městskou památkovou zónou.

     Dříve bylo městem krajským, sídelním městem Prácheňského kraje, později okresním a nyní je obec s rozšířenou působností. V Písku se nachází Kamenný most ze 13. století, který je nejstarším českým stojícím mostem. Dalšími pamětihodnostmi jsou královský hrad, gotický kostel Narození Panny Marie s hodinovou věží, což je dominanta města, a několik úseků zachovaných hradeb, jejichž převážná část však byla během průmyslové revoluce zbořena.

      O Písku se vzhledem k relativně vysokému počtu středních škol někdy říká, že je to město univerzitního charakteru. Skutečná univerzita se ve městě nenachází, ale od roku 2003 zde působí soukromá vysoká škola, Filmová akademie Miroslava Ondříčka, vzniklá z VOŠ. Písek má dvě divadla, kulturní dům, nemocnici, fotbalový stadion a důležitý zemský plemenný hřebčinec. Centrum města spolu s širším okolím je do značné míry rekonstruované. Na podporu rozvíjejícího se cestovního ruchu se ve středu města nachází infocentrum, a sice v objektu bývalé sladovny společně se zařízením pro děti.