Pevnost, nebo únik?


      Když přijdou takové krizové situace, že týdny, měsíce, nebo i celé roky nebude dost jídla, vody, léků - i bezpečí - co bude lepší udělat předem pro zvládnutí těchto krizí? Vybudovat si z domova, chalupy, nebo svého podniku nedobytnou pevnost plnou zásob? Nebo vzít batoh na záda a utíkat?

       Problémem je, že i když každá buńka našich těl cítí v přirozeném toku času, že přicházejí velké problémy - neumíme stoprocentně přesně odhadnout, jakou budou mít podobu, kdy se co stane a jak to bude působit přímo na nás.

      Takže se může stát, že budeme hromadit drahé zásoby, které nakonec nebude nikdo potřebovat, že budeme stavět úkryt a pevnost, ze kterého nás hned první den vyžene rabující dav - nebo požár, či povodeň ....

      A vzít nohy na ramena a utíkat - máme kam? Bude to tam lepší, stejné, nebo ještě horší? A co ti z nejbližších, co s námi utíkat nemohou? Malé děti, nemocní, nebo příliš staří? Co bude s nimi?

      Velké zásoby znamenají na první pohled dlouhou výdrž - je to tak ale opravdu? Dejme tomu, že máte odpovídající prostory, třeba dům, ve kterém shromáždíte jídlo, vodu, léky, oblečení, hygienické potřeby, nářadí, zbraně a střelivo a další věci pro čtyř i více člennou rodinu, či skupinu na třeba deset let. A dejme tomu, že přijde opravdu nějaká déledobější krize, kdy bude všeho nedostatek. Přírodní katastrofa, lidská válka, ještě horší pandémie nemocí, chaos z nezvládnutelného přílivu milionů imigrantů .... může se kdykoli stát cokoli.

       Lidé budou panikařit, hladovět, hledat bezpečí, teplo a jídlo - pro sebe a pro své děti. Okolo bezohledných charismatických jedinců se shromáždí další a vzniknou gangy - a budou hledat úkryty se zásobami, jako je ten váš.  Jak dlouho zůstanete skryti? Den? Týden? Měsíc? Dřív nebo později se i při vší opatrnosti něčím prozradíte - kouřem z komínu, rozsvíceným oknem, výstřelem z pušky, vůní vařeného jídla, čerstvě vyhozenými odpadky .....

       Pokud nepřijdete rovnou o životy, přijdete o své veškeré zásoby a budete na útěku - když budete mít velké štěstí. Možná s nějakým vybavením v batohu a po kapsách - možná ani to ne.

        Možná vás z vašeho zásobeného domu, nebo bytu nevyžene rabující gang, ale požár, nebo povodeň, nebo blížící se nepřátelská armáda .... příčiny mohou být různé, následek je stejný - své zásoby už nemáte. Umíte si i teď poradit, umíte se o sebe postarat?

     A co když se z důvodu nějaké nepředvídatelné přírodní katastrofy stane váš domov a široké okolí nevhodné k životu? Budete sedět na hromadě zásob uprostřed mrtvého města, nebo krajiny? Jak dlouho to vydržíte - a proč?

      Pokud se budeme muset rozhodovat, zda v krizi zůstat zavření doma, nebo z domova utéci, zkusme především zachovat klidnou hlavu a promyslet různé varianty rozhodování dál, než pár dnů dopředu. Pokud na to tedy máme čas.

OKAMŽITÝ ÚNIK :  jsou situace, kdy je třeba uniknout ihned - při náhlém požáru, přívalové povodni, úniku chemických látek v blízkosti, výbuchu plynu u sousedů .... prostě je třeba ihned vypadnout a zachránit si život. Někdy máte pár hodin na přípravu, třeba když se vyhlásí pohotovost kvůli riziku povodně - někdy máte sotva pár minut - rozespalí uprostřed noci. Jde o okamžitou evakuaci - pro kterou je nejužitečnější mít připravený evakuační batoh. A protože nikdo neumí předvídat a věštit budoucnost, tak nikdy nevíte, dokud se něco opravdu nestane, zda půjde o evakuaci na den, dva, či týden (třeba při povodni), po které se budete moci domů vrátit - nebo o evakuaci trvalou, kdy váš domov pohřbí bahno, spálí požár, či rozmetá vichřice.

        Proto se vyplatí mít připravené evakuační zavazadlo pro TRVALOU EVAKUACI - a mít toho víc a nemuset vše použít - než něco hodně důležitého nemít vůbec.

PLÁNOVANÝ ÚNIK :  je kupodivu docela podobný úniku okamžitému - vždy se vyplatí mít evakuační batoh připravený, než ve zmatku teprve vymýšlet, co mít s sebou a kde to vše je. Můžete si ale zabezpečit lépe byt, či dům před vykradením, můžete uzavřít přívody vody a plynu, odpojit elektrické spotřebiče, posbírat důležité drobnosti a cennosti, obléknout se s rozmyslem, máte-li auto, nabrat více věcí a spořádaně odjet a pod ....

MŮJ DŮM, MŮJ HRAD - zůstáváte doma a budete čelit krizi ve svém bytě, či domě (prodejně, dílně, firmě ...). To, zda je to dobrá, nebo špatná volba, vám nikdy nikdo dopředu neřekne, je to jen na vás. Pokud si myslíte, že vydržíte doma, máte zásoby, zvládnete to i s odpojenými zdroji vody, elektřiny, tepla, plynu .... tak si stejně vždy připravte i variantu nouzového úniku. Mít k dispozici zadní vrátka k úniku je někdy právě tím, co rozhodne o vašem životě, nebo smrti.

       Pokud si nejste jisti, zda v předpokládaných krizích můžete raději zůstat doma (třeba při možné povodni) - zkuste si to - vypojte si všechny energie a vodu, představte si že dva, tři týdny nic nefunguje, nikam nemůžete - co vám začne chybět jako první, jak dlouho to vydržíte? Zvládnete to, než povodně opadnou, zmizí nanesené bahno a okolí začne opět fungovat? Nebo bude lepší se přemístit - evakuovat - s ostatními do bezpečí? Kam půjdete, s čím, s jakými zásobami? A co vaše rodina, děti, nebo prarodiče? Na to vše by bylo dobré znát odpověď předem.