Pěstování bylinek a zeleniny doma v bytě


Truhlíky s bylinkami před okny a v okně:

      Truhlík skýtá ideální prostor pro celý sortiment bylinek. Vzduch i slunce k nim proniká velmi snadno. Truhlík můžete umístit před okno, jestliže :

  • okno neleží výše, než v pátém patře (výše je již příliš větrno)
  • venkovní římsa je dostatečně široká
  • umístíte stabilní držáky truhlíků tak, aby truhlíky byly pod okenní římsou

     V každém případě musíte pečlivě truhlíky zajistit proti pádu, aby někoho nezranily!

     V obchodech se prodávají průhledné ochranné kryty na truhlíky, které chrání rostliny před větrem a prudkým deštěm (někdy se hodí i ochrana před cigaretovými nedopalky bezohledných sousedů nad vámi).


      Bylinky i zeleninu můžete samozřejmě pěstovat i v pokoji na vnitřním parapetu. Nebudou však tak dobře prospívat jako ty venku, protože nejsou vystaveny přímému slunečnímu záření (pokud se nevybavíte postupně domácími pěstírnami i s odpovídajícím osvětlením). Přesto existuje celá řada rostlin, kterým se na okenním parapetu dobře daří. Nejvhodnější jsou jednoleté bylinky a zelenina, u které již při koupi víte, že je po sklizni nahradíte novými rostlinami.


Příprava, vybavení, zemina, semena

CO je potřeba mít doma v zásobě

V rámci přežití je třeba i počítat s tím, že v době krize už nekoupíte vše, co dnes najdete v každém zahradnictví i květinářství - truhlíky, zeminu, hnojivo a semena. Jak se tedy připravit a vybavit na pěstování zeleniny a bylinek doma, na oknech a na balkoně.

Výroba polic doma, na balkoně, balkonového skleníku

vyrobte si potřebné pěstebné systémy, skleníky, stěny - doma v bytě, či na balkoně

Češi jsou známí jako národ domácích kutilů a tak v případě, že se rozhodnete pro co největší domácí soběstačnost, ať už z důvodu prohlubující se ekonomické krize a zdražování potravin, nebo protože chcete mít nad svou živou a zdravou stravou kontrolu a co nejvíce si pěstovat čistě, bio, eko a bez chemie, mám pro vás různé návody a rady, jak a co si doma vyrobit svépomocí.

Zajímavá a doporučená videa z produkce NET-TV Mozaika EU: