Pěšky mezi buddhisty a komunisty

Ladislav Zibura   -   BizBooks  -  Albatros média   2016


     "Namasté, namasté," poslouchal jsem ráno ze všech stran. "Ale jo, namažte, chleba se sádlem a cibulí," běželo mi hlavou. To už se na mě sypala sprška anglických otázek. Nepálci se mě nejčastěji ptají, zda jdu sám. Když odvětím, že ano, dávají najevo naprosté nepochopení. Nedivím se. Snad nikdy jsem totiž neviděl osamělého Nepálce.

.....

     Protože v Nepálu nejím maso, zoufale se snažím přijmout bílkoviny jiným způsobem. Porce luštěnin jsou ale malé a hmyz tu nikdo nejí. Protože je mezi dobytkem v módě tuberkuloza, není bezpečné pít ani nepřevařené mléko. Hinduističtí bozi mi ale naštěstí seslali manu, které tu říkají "du čia". Jedná se o šálek horkého buvolího mléka, v kterém se vylouhuje čaj. Du čia si získal pevné místo v mém srdci i potravní pyramidě.

......

     Cyklisté se kolem mě motali se svými nafukovacími polštářky, spacáky dosud vonícími aviváží, sprchovými gely, přezůvkami, deodoranty a dalšími nesmysly, na jejichž existenci jsem už dávno zapomněl. Vyházel jsem z krosny odpadky, prázdné plastové láhve a rozmačkané ovoce. Na potrhanou alumatku plnou zamotaných větviček jsem pak položil zatuchlý spacák a smutně si prohlédl své vybavení, vykazující pokročilé stádium rozkladu.


Nakladatelství  BizBooks,  Albatros média 2016

www.bizbooks.cz

www.albatrosmedia.cz