Oni zblízka, my pod drobnohledem

Zdeněk Velíšek, Nakladatelství Grada 2017


      K tomu, abych napsal tuhle knížku, mi v únoru 2016 dal impulz článek z hornorakouských novin "Oberösterreichische Nechrichten". Zaujal mne záhadným titulkem : "Školačky tkají, běženci stříhají". Nejdřív jsem tomu ani za mák nerozuměl, a to nejen kvůli své chabé němčině. Nakonec jsem pochopil, že se jedná o společný projekt radnice šestitisícového rakouského města Ottensheim se střední odbornou školou Bergeim, která sídlí uprostřed zámeckého parku v nedaleké obci Feldkirchen. Radnice Ottensheimu a ředitelka školy z Feldkirchenu neváhaly propojit k práci na společném díle běžence, čekající v Ottensheimu na vyřízení svých žádostí o azyl a studentky té střední školy. To vypadalo přinejmenším zajímavě.

......................

      Tato knížka vznikala převážně v roce 2016, kdy vrcholil příval běženců do Evropy a souběžně s ním se začaly různit reakce evropských národů i vlád na nečekanou situaci. My v Česku jsme na obrazovkách viděli jen dav, málokdy tváře. Zejména když se mezi "námi" a "jimi" zvedly ploty. Proti pocitu hrozby jsme nemohli postavit vlastní zkušenost s migranty na naší půdě, ani poznatky o jejich počínající integraci u našich sousedů. O té se téměř nepsalo.

      Přivedlo mne to k rozhodnutí vypravit se do nejbližšího zahraničí, vybavit se tam osobními poznatky a sepsat pak o imigraci a integraci aspoň kusé, ale snad i objektivní svědectví. Některé stránky této knížky varují, jiné dokazují, že identitu Evropy migranti nemění a o její islamizaci viditelně neusilují.

Nakladatelství Grada 2017

 www.grada.cz