Odpojený muž

Philip Zimbardo, Nakladatelství GRADA 2017


Nakladatelství Grada 2017

www.grada.cz

      Duševní stav dítěte před nástupem puberty charakterizuje pocit, že se stane "něco úžasného". Po nástupu puberty, během snah zdolávat úskalí dospívání, si náhle uvědomí, že se zřejmě nic úžasného nestane.

     Leonard Sax charakterizuje dospívání jako dobu, kdy by děti měly nacházet nejen své schopnosti, ale i své limity. Ve světě s tak masivní populací, jako je ta naše, se drtivá většina z nás bude muset smířit s tím, že nejsme o nic zvláštnější a výjimečnější, než kdokoli jiný. Být dospělý znamená, že si dokážeme sami přiznat, že nebudeme slavní a nebudeme se usmívat z titulních stránek populárních časopisů. Toto prosté poznání je nejdůležitější součástí přípravy mladých lidí na skutečný život a přenáší je do plné dospělosti. Pravidelné hraní počítačových her ale může hráče učinit pánem daného světa a spoustě mladých mužů to k uspokojení naprosto postačí. Mladí muži, kteří hrají hry příliš často, se snaží vyhnout všemu, co podkopává jejich cestu k uznání, protože tak je to naučila hra. Proto je jakékoli zpochybnění ohrožuje dvojnásob, protože je zároveň kritikou jich samých. Ego se prolíná s virtuálními úspěchy.

    V dnešní době se doslova všechno točí kolem "JÁ". Je snadné namíchnout se a stavět se odmítavě k čemukoliv, co neslouží našim individuálním potřebám, nebo přesvědčení - nebo jim neslouží okamžitě. A tak si jenom stěžujeme, nebo zapudíme cokoli, co je příčinou. Možná si dnešní mládež osobuje na tolik věcí nárok právě proto, že se jen zřídkakdy skutečně podílí na vytváření a udržování toho, co považuje za samozřejmé. Když někdo během dospívání dostává všechno zdarma a bez práce, jen těžko se naučí čehokoliv si vážit. Nepocítí hrdost na to, že se o něco zasloužil, umí to pouze vlastnit. Učí se pouze všechno vyžadovat a manipulovat ostatními, aby mu poskytli to, co potřebuje.

      Mezinárodně uznávaný psycholog Philip Zimbardo ve spolupráci s Nikitou Coulombovou ukazuje, jak to s dnešní chlapeckou "mužností" jde z kopce. Příznaky této krize zahrnují nepřiměřené hraní počítačových her a sledování porna, rozčarování a útěk k drogám. Mladým mužům už nic nestojí za skutečnou námahu.