Ocejchovaná

Anna Ekbergová, Nakladatelství METAFORA Praha 2019   www.metafora.cz


Ocejchovaná

Anna Ekbergová, Nakladatelství METAFORA Praha 2019 www.metafora.cz

      V sedmnácti letech přijde Rebekka během autonehody o všechno: o matku i dosud nenarozené dítě. Sama přežije jen zázrakem. Po dalších sedmnácti letech pomalu nechává minulost za sebou, pracuje jako realitní makléřka, prodávající luxusní venkovské nemovitosti. Osud však znovu udeří. Tentokrát je to rakovina. Agresivní, život ohrožující typ. Rebečinou jedinou šancí na přežití je transplantace kostní dřeně od někoho z blízkých příbuzných. Jenže jí už zbyl jen otec a testy ukážou, že jeho buňky použít nejde. Pod tlakem okolností ale vyjde najevo, že Rebečina dcera při nehodě nezemřela. Byla dána k adopci a snad stále žije.

      Mezitím kdesi v kodaňských přistěhovaleckých ghettech vyšetřuje detektiv Kim brutální vraždu, při níž byla zabražděné pečlivě odříznuta jedna noha, kterou si vrah zřejmě odnesl. Indicie naznačují, že jde o mnohem větší případ, sahající daleko za hranice země, až do úplného srdce temnoty v džungli africké Ugandy.

       Ocejchovaná je strhující thiller o nespravedlnosti, rodinných poutech a odvaze vzít osud do vlastních rukou. A jako všechny romány Ekbergové se i tenhle čte jedním dechem.

................................

      "Fuck", zopakuje chlapec a několikrát se otočí kolem dokola. Angel na něm vidí, že si to, co se tu dnes odehrálo, nikdy neodpustí. Rukávem se snaží setřít krev a kusy mozku ze stromu, jakoby se pokoušel odstranit stopy svého zločinu. Po pár minutách to vzdá, otočí se a vrací se směrem, odkud přišel. Zpátky do tábora. Nadřízeným pak poví, že toho malého zastřelil, protože mluvil o mámě a tátovi a o tom, že chce domů. Možná ho povýší? Desmonda tehdy také povýšili, když Angel "zkejnoval". Zmlátil ji zralou cukrovou třtinou tak důkladně, až si vysloužil Plukovníkův obdiv. Plukovník obdivuje jenom násilí.

     Angel odstrčí větve a vstane. Na mrtvého chlapce se nepodívá. Musí se soustředit na život, to si říkala odjakživa, jinak by nepřežila. Život. Její život. Ona není mrtvá. Vesmír s ní má nějaký záměr. Musí najít vrtulník, povstalcům se ho najít nepodařilo. Na rozdíl od ní a Desmonda neviděli, kam se zřítil.

...............................

      Anna Ekbergová je pseudonym dvojice dánských autorů - Anderse Ronnowa Klarlunga a Jacoba Weinreicha. Román Ocejchovaná nás zavádí střídavě do Ärhusu, Afriky a do Kodaně a všechny tři příběhy jsou stejně napínavé. Ocejchovaná je propracovaný a realisticky podložený thiller, který nás bere na děsuplnou cestu do míst, kde člověk nemá žádnou cenu. Je těžké zůstat nedotčený.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :