O snožroutkovi

Michael Ende, ilustrace Annegert Fuchshuber, Nakladatelství Malvern  2019   www.malvern.cz


O snožroutkovi

Michael Ende, ilustrace Annegert Fuchshuber, Nakladatelství Malvern 2019 www.malvern.cz

     Které dítě by se někdy nebálo jít spát a nemělo strach z příšer, které číhají ve snech? Je tomu tak i s malou princeznou Dřímalkou v příběhu "O snožroutkovi" od Michaela Endeho. Dřímalku, dcerušku krále Ospálkova, trápí zlé sny a proto večer nechce do postele. Když už si s tím neví rady ani největší mudrci z celé země, začne sám pan král pátrat po celém světě po nějakém léku, který by princezničce pomohl. Nakonec najde Snožroutka,  který všechny zlé sny jednoduše zbaští.
..................................
      V Ospálkově je pro všechny nejdůležitější spaní a proto se ta země takhle jmenuje. Přitom jejím obyvatelům tolik nezáleží na tom, kolik času tráví spánkem, ale jak dobře spí. A to je rozdíl. Obyvatelé Ospálkova věří, že ten, kdo umí dobře spát, má přátelskou povahu a jasnou hlavu. A proto toho, kdo dovede spát nejlíp, vždy volí za svého krále. Kdysi tam měli krále a královnu, kteří měli malou dcerku jménem Dřímalka.
...............................
      Michael Ende - ve střízlivé a bezcitné době znovu objevil jak pro děti, tak i pro dospělé téměř ztracenou říši fantazie a snů a proslavil se na celém světě knihami, jako například "Nekonečný příběh" a "Děvčátko Momo". Dnes se řadí k nejznámějším německým spisovatelům, protože byl vždy velmi mnohostranným autorem. Kromě knih pro děti a mládež psal poetické texty do obrázkových knih i knihy pro dospělé, divadelní hry, operní libreta i básně. Mnohé z jeho textů byly zfilmovány, nebo zpracovány pro rozhlas a televizi. Za své literární dílo dostal mnohá německá i mezinárodní ocenění. Jeho knihy dosud dosáhly celosvětově celkového nákladu přes 20 milionů výtisků a byly přeloženy do téměř 40 jazyků.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :