Nejkrásnější rozhledny ČR

Rostislav Novák, Nakladatelství GRADA Praha  2019     www.grada.cz


Nejkrásnější rozhledny ČR

Rostislav Novák, Nakladatelství GRADA Praha 2019  www.grada.cz

      Projděte se s námi po více než sedmdesáti nejkrásnějších rozhlednách České republiky. Navštívíme společně nejstarší rozhlednu v Uherčicích, stezku v oblacích u obce Dolní Morava, rozhlednu s kaplí na poutním místě Hostýn, rozhlednu na Fajtově kopci ve tvaru Šroubovice DNA, ale i perlu mezi stavbami tohoto druhu, Jurkovičovu rozhlednu. U každé z nich najdete technické údaje, jako jsou výška, počet schodů, GPS souřadnic, dále mapu a popis cesty. Také se samozřejmě dozvíte, jaké jsou možnosti výhledů a zajímavosti v okolí.

.......

      Úvod autora : "Vážení turisté a milovníci dalekých rozhledů, dovoluji si vás upozornit, že tato publikace o nejkrásnějších rozhlednách s příběhem není a nemá být encyklopedií všech rozhleden, vyhlídkových míst, vyhlídkových věží a jiných objektů, které člověku umožní povznést se nad zemskou tíži a shlédnout z ptačí perspektivy na naši krásnou zem.

       Možná vás napadne, že území naší republiky není v této publikaci pokryto rovnoměrně. A máte pravdu. Když nastal rozhlednový boom, snažil jsem se podchytit hlavně nově vzniklé rozhledny, které byly z mého pohledu zajímavé konstrukcí, příběhem, historií, lidmi, či dobrou dostupností.

      Coby Třebíčan jsem sledoval zejména otevírání nových rozhleden na Moravě, zavítal jsem však i na mnohé rozhledny v Čechách. Během jediného dne jsem navštívil dokonce dvě dosti vzdálené stavby - Jurkovičovu rozhlednu u Rožnova pod Radhoštěm, kterou považuji absolutně za nejkrásnější a bezbariérovou rozhlednu Kukla u Oslavan - neboť se otevíraly ve stejný den.

       Po sametové revoluci nastalo doslova rozhlednové tsunami, podpořené všemi možnými dotačními tituly tuzemskými i evropskými. Osobně si však nejvíce vážím rozhleden, které byly vybudovány za peníze soukromých osob, či ze sbírek k tomu určených. Těch je sice minimum, ale jsem rád, že vůbec jsou.

       Dnes, po mnohaletém úsilí, vám konečně mohu popřát, abyste na svých výletech za rozhlednami měli vždy krásné počasí s dalekými výhledy a abyste se domů vrátili ve zdraví!"


Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :