Naučte se fotografovat s bleskem - kreativně

Bryan Peterson, Nakladatelství Zoner Press Brno 2012    www.zonerpress.cz


Naučte se fotografovat s bleskem - kreativně

Bryan Peterson, Nakladatelství Zoner Press Brno 2012 www.zonerpress.cz


     Známý fotograf a autor bestsellerů Bryan Peterson se stal fanouškem externích elektronických blesků - a vám se po přečtení jeho nejnovější knihy stane totéž. Svým osobitým a srozumitelným stylem vás Bryan zbaví strachu z fotografování s bleskem a seznámí vás přesně s tím, co potřebujete vědět, abyste mohli s lehkostí produkovat kreativní a zdařilé fotografie.

     Není třeba se omezovat pouze na dostupné přirozené světlo, nebo vestavěný blesk vašeho fotoaparátu. Nyní můžete snadno využít svůj externí blesk jako výplňový, nebo hlavní blesk, dodat na scénu teplo (barevným filtrem) a dokonce fotografovaný objekt i nasvítit ve slabém světle zapadajícího slunce. Pak přejdete k ještě kreativnějším možnostem využití blesku, jako jsou synchronizace na zadní lamelu, vysokorychlostní synchronizace, zoom hlavy blesku a mnoho dalšího.

     Po přečtení této knihy budete vědět, jak zvládnout i o něco víc, než jen obyčejnou automatickou TTL (through-the-lens) zábleskovou expozici: Naučíte se nastavit manuální expozici blesku a převzít plnou kontrolu nad kvalitou, barvou, tvarem a směrem záblesku tak, abyste pokaždé pořídili perfektní snímek.

.....................................

     Zklamaný, znechucený, frustrovaný, odstrašený - to je jen několik umírněných výrazů, které používá spousta fotografů k popsání pocitů z práce s elektronickým bleskem. Nezdary jsou při používání blesku - alespoň ze začátku - spíše pravidlem, než výjimkou. Zeptejte se kohokoli, kdo fotí s bleskem už dostatečně dlouho, na jeho první zkušenosti a neuslyšíte nic jiného než to, čím si vy procházíte dnes. Vždycky byli fotografové, pro které bylo focení v přirozeném světle přirozené hned poté, co vybalili foťák z krabice. Bohužel neznám nikoho, kdo by podobně spontánně zvládl první použití blesku - případně i druhé, třetí, čtvrté. Blesk vás může znechutit a zvláště v začátcích bude zkouškou vaší trpělivosti.


Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :