Naučte se fotografovat dobře krajiny

Guy Edwardes, Nakladatelství Zoner Press Brno  2017    www.zonerpress.cz


Naučte se fotografovat dobře krajiny

Guy Edwardes, Nakladatelství Zoner Press Brno 2017 www.zonerpress.cz


      Vyfotografovat krajinu je snadné. Ale pořídit kvalitní fotografii znamená něco víc. Ve skutečnosti jsou snímky krajiny jedním z nejobtížnějších témat, jež lze fotografovat. Není jednoduché zachytit drama, hloubku, barvu a atmosféru nějaké nádherné přírodní scenérie, neboť atributy, které v tomto okamžiku činí scénu tak zvláštní, se často v samotné fotografii vytratí. Otázkou není, co do kompozice zahrnout, mnohem častěji je třeba řešit, co naopak vypustit, abychom zaměřili pozornost na nejdůležitější část scenérie, rozkládající se před námi.
     Fotografování typu "namiř a zmáčkni" nikdy nedá při fotografování krajiny spolehlivě dobré výsledky, poněvadž kritickým místem v krajinářské fotografii je ostrost obrazu, zvláště, chcete-li pořizovat velké zvětšeniny, nebo své fotografie publikovat. Každý snímek v této knize byl ve skutečnosti pořízen fotoaparátem upevněným na masivním stativu, nebo na stativu zatíženém batohem. Vyplatí se metodický přístup a každou kompozici je třeba důkladně promyslet. Příliš mnoho fotografií bylo pořízeno bezmyšlenkovitě, opakují se náměty, úhly pohledu, nebo ploché snímky bez perspektivy.
.........................
      Tato kniha vás má povzbudit k tomu, abyste nad každý snímkem strávili více času, abyste opustili vyšlapané cesty a dovolili své kreativitě vytvářet dynamičtější kompozice. Témata uvedená v knize jsou použitelná pro fotoaparáty všech formátů a to jak filmové, tak digitální.
      Kniha začíná popisem základů dobré fotografické techniky, každá další kapitola pak zahrnuje různé oblasti žánru a pokrývá všechny běžné situace, čímž prozrazuje jednotlivá tajemství dobré krajinářské fotografie : jak poznat scénu, která má fotografický potenciál a jak z ní vytěžit maximum použitím dobré kompozice a osvětlení vytvářejícího správnou atmosféru. Rozličné přístupy k fotografování ve vnitrozemí i na mořském pobřeží, v různém denním i nočním čase. Pozitiva i negativa používání širokoúhlého objektivu a teleobjektivu a techniky umožňující z obou dostat maximum. Jak přeměnit struktury, vzory a detaily, kterými krajina oplývá, v kreativní a originální obrazy.
...........................
        Když je fotografování krajiny tak jednoduché, proč si vlastně nechávat radit? Třeba proto, abyst se vyhnuli zklamání, že barvy vašich snímků mají daleko do vašich představ, že atmosféra, kterou jste vnímali v krajině, na snímcích chybí, že prostě na vašich obrázcích není něco v pořádku. Autorem knihy je anglický fotograf Guy Edwardes, specialista na krajinářskou fotografii, uznávaný fotograf, ale i organizátor řady fotografických kurzů a seminářů.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :