Náhlá evakuace - evakuace s časovou rezervou

Téma náhlé evakuace je společné oběma podrubrikám tématu "Přežití". Samotná evakuace je totiž okamžitý a relativně krátkodobý stav, vedoucí ke dvěma možným scénářům dění: Buď se vrátíte a vše jde dál (nevybuchlá puma u vašeho domu je zneškodněna, oblak jedovatých chemikálií rozfoukal vítr, požár sousedního domu byl uhašen, zdrogovaného střelce z vedlejšího bytu Policie zpacifikovala a odvedla do vazby ....), nebo se nemáte kam vrátit a jste v největším stresu a průšvihu svého života (bomba vybouchla, požár přeskočil, povodeň se nepodařilo zadržet .... a váš byt, dům, vaše rodina, firma, podnik .... už není. A i když jste na to dřeli celý život a zadlužili se a jste unavení .... nemáte nic).


     "Policie evakuovala ve středu lidi v okruhu 750 metrů od místa nálezu stokilogramové letecké pumy z výzbroje někdejší sovětské armády. Hasiči vyhlásili čtvrtý, nejvyšší stupeň poplachu, řekl ČTK liberecký primátor Jaroslav Zámečník. Ve vytyčené zóně je i spalovna a teplárna, supermarket a další prodejny. Podle údajů z registru v evakuované oblasti žije asi 4 500 lidí, dalších 1 400 muselo opustit 35 sportovišť libereckého Sport Parku, kde je i multifunkční aréna.

      Podobný typ stokilogramové letecké pumy z druhé světové války používané sovětskou armádou nalezli v Liberci také v červenci 2011. Kvůli ní tehdy policisté evakuovali ze dvou nákupních center Nisa a Sconto na 3 500 lidí.

     Liberecký dopravní podnik poskytl pro evakuaci pět autobusů a využívaly se i přepravní dodávky hasičů. Nasazeno bylo zhruba 100 až 150 hasičů z 31 jednotek, kolem 50 policistů, záchranná služba i Český červený kříž. Azyl ve dvou školách využilo 500 až 600 lidí, k dispozici měli jídlo a pití.

      Rozsáhlou evakuaci kvůli munici zažili v poslední době například lidé v Plzni, kde policie s hasiči evakuovali asi 20 000 lidí kvůli nálezu válečné letecké pumy v areálu atletického stadionu ve Vejprnické ulici".

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pyrotechnici-v-liberci-zajistili-bombu-tisice-evakuovanych-mohly-domu-79570