Mýty druhé světové války

Jean Lopez, Olivier Wieviorka - Nakladatelství Brána 2017


     Druhá světová válka je sice díky vytrvalým rešerším historiků ze dne na den známa podrobněji, ale četné mýty mají tuhý kořínek. Kolik vzdělanců stále věří, že porážka Francie v roce 1940 byla vepsána ve hvězdách, že Pearl Harbor znamenal drtivé vítězství Japonského císařství nad Spojenými státy, že Rommel byl důmyslný stratég, že američtí vojáci neuměli bojovat, že Hitler pouze předešel Stalinovu útoku? Těchto několik příkladů - výšet zdaleka není úplný - je součástí encyklopedie utkvělých představ, které jsou přitom vyvraceny nejčerstvějšími poznatky.

      Tato kniha si klade za cíl objastnit dvacet tři představ, sice falešných a zcela mylných, ale stále považovaných za pravdivé. Jde o snahu seznámit čtenáře s některými nejnovějšími poznatky a často nečekanými a překvapivými objevy, které dozajista zaujmou a možná přímo vzbudí úžas. Nový pohled na rozhodující okamžiky dějin, které jsou stále fascinující a vzrušující.

      Vytrvalé přežívání takových myšlenkových konvencí svědčí o problému - ani talentovaně píšící historikové často nedokázali sdělit výsledky své práce široké veřejnosti. Potvrzuje se rovněž, že válečná propaganda řádí ještě dlouho po porážce sil Osy. Obraz čestně bojující "Lišky pouště" i legenda o silné a efektivní nacistické ekonomice vyšly přímo z dílny oddaného Hitlerova ministra doktora Goebbelse, který po celá temná léta halasně vytruboval do světa jak zásluhy maršála Rommela, tak génia doktora Speera. Vysocí političtí a vojenští činitelé Říše i Japonska se následně střehli rozptýlit pochybnosti a raději líčili, jak vedli válku v líbilých barvách, spíše než aby respektovali kánony rozumu a pravdivosti. Žádný velitel Wehrmachtu také nepřiznal podíl svých vojsk na vyhlazování Židů a raději přenášel odpovědnost za zločiny na führerovy politické jednotky SS. Cesta k pravdě je tudíž poseta nástrahami, což vysvětluje, proč leckdy trvalo tak dlouho, než se ji podařilo proklestit.

Nakladatelství Brána 2017
www.brana-knihy.cz