Morfium

Szczepan Twardoch, Nakladatelství Host Brno 2017


      Všechno se mi vrací. Unoforma, pistole, rozkazy. Před dvěma, nebo necelými třemi týdny stojíme v Horské, nepřítel je skoro na dostřel, o Dabrowského pevnost jsme už přišli. Tonda Wieniawski z druhé eskadrony ji měl ubránit, teď už je ale všechno ztracené, přišli Sověti, Němci jsou už ve Varšavě a Rudnickému přidělili z brigády eskadronu, aby posílil náš pluk a aby Wieniawski ubránil pevnost. Ale neubránil ji, Němci ho smetli stranou, eskadrona se rozpadla pod palbou a tak teď stojíme tady. Trmáceli jsme se vlakem do Terebovlje a potom z Terebovlje zase vlakem, na koni i pěšky, abychom kapitulovali kilometr od vlastního domu. Lidé zaživa pohřbeni ve sklepích.

...............................

      Varšavan Konstantin Willemann, syn německého aristokrata a popolštěné Slezanky, si z vlasteneckých hesel a tradice posvěcené krví vojenských hrdinů nic moc nedělá. Je to cynik, lotr a bonviván. Nevěrný manžel a nezodpovědný otec.

     Do válečných bojů v září roku 1939 se Konstantin zapojuje jen neochotně, ale po porážce Polska se stává členem tajné polské organizace. Nechce však být Polákem, ani Němcem. Touží pouze po další lahvičce morfia a po tom, aby se mohl vrátit ke svému zhýralému životu plnému luxusu, krásných žen, drog a alkoholu.


Nakladatelství HOST Brno 2017

www.hostbrno.cz