Modelingová fotografie - mistrovství

Frank Doorhof,  Nakladatelství Computer Press v Brně 2015 ve společnosti Albatros Media a.s.     www.albatrosmedia.cz

 

Modelingová fotografie - mistrovství

Frank Doorhof, Nakladatelství Computer Press v Brně 2015 ve společnosti Albatros Media a.s. www.albatrosmedia.cz


     Vítejte v mé knize. Celé roky jsem se věnoval vedení seminářů, workshopů a filmování. Před pár lety jsem se setkal se Scottem, který mě, aniž bych si to uvědomil, přemluvil k napsání knihy. A měl pravdu (samozřejmě). Fotografování je pro mě vášeň, ne jen povolání. Moje práce nikdy nebyla všední (no dobrá, možná až na účetnictví, ale to je jen jeden den v týdnu). Svým studentům vždy říkám, že ve své práci mají na výběr z několika možností. Především mohou celý život pracovat pro někoho, nebo mohou začít svůj vlastní byznys.

     V dnešním světě fotografování je patrný znepokojující trend - když si někdo koupí fotoaparát je z něj ihned fotograf. Výmluvné.  Dříve bylo fotografování profesí, která vyžadovala určitou průpravu a porozumění světlu, chemii, výbavě a podobně. Dnes stačí koupit si fotoaparát a díky LCD hned vidíte své výsledky, čímž se čas potřebný na průpravu zkracuje. To samo o sobě samozřejmě není špatně, ale problém je, když se lidé přestanou zajímat o kvalitu pořízených snímků. A to se přesně děje.

     "Fotografové" se prostě snaží pořídit co nejvíce snímků v naději, že alespoň některé budou vážně povedené. I zákazníci však ztrácí zájem o kvalitu, což je pochopitelné. Ceny jdou dolů a trh je přeplněn fotografy, proto si lidé prostě zvykli na podprůměrné snímky. Jsou to totiž přesně ty snímky, které vídají každý den a jaké dostanou, když si najmou "fotografa". Viděl jsem stránky, na kterých fotografové nabízejí fotografování svatby za 6.000 - 14.000,- Kč včetně retuše. Když se dívám na jejich snímky, říkám si že nejsou úplně v pořádku, ale nejsou zas ani tak špatné. I když všude se najdou lidé, kteří fotí sice spoustu let, ale většinou pořizují takové snímky, které by smazal i strýček Harold. Většina portfolií, která se mi dostane do ruky, však pochází od talentovaných fotografů, kterým ale prostě "něco chybí". Někteří sice umí "to něco" dodělat ve Photoshopu, ale pokud k tomu, abyste místo podprůměrného snímku získali opravdu dobrý snímek, potřebujete Photoshop, není to dobrá cesta. Pokud fotografování opravdu rozumíte, pak víte, že dobrý snímek vzniká už ve fotoaparátu. A když budete sledovat detaily, jako například kompozici, styling a pózování, brzo zjistíte, že k fotografování nestačí jen dokonale znát svůj fotoaparát. A právě o tom je tato kniha. Řídím se heslem "Proč něco uměle dotvářet, když to můžete vytvořit už při pořizování snímku?"

     Doufám, že vám tato kniha poskytne dobrý základ pro vaši vlastní práci s detaily. Tahle kniha není určená jen profesionálům. Tipy, které v najdete, mohou být užitečné pro strýčka Harolda, inženáry i umělce fotografie. Práce s detailem z vás udělá lepšího fotografa nezávisle na výchozí úrovni a fotografování pak bude mnohem zábavnější.

................................

      Vůbec poprvé se světově známý módní fotograf a instruktor kreativního svícení Frank Doorhof rozhodl vzít čtenáře za oponu a odhalit všechny kroky svého kreativního pracovního postupu při focení modelingových fotografií. Ten jej proslavil po celém světě a u fotografů je pro svou praktičnost, finanční nenáročnost a věcnost velmi oblíbený.

     Frank Doorhof v této knize začíná tam, kde se rodí každé úspěšné focení - u výběru modelky. Naučíte se, jak najít ty správné lokace, poradit si s pozadím v ateliéru a pracovat samostatně, nebo v týmu se stylisty, maskéry a kadeřníky tak, abyste z každého focení získali kvalitní fotografie, kterých si publikum všimne.

     Kromě toho se dozvíte úplně všechno o Frankových nastaveních světel, která jsou do detailu popsaná a rozkreslená v přehledných diagramech. U většiny fotografií budete šokovaní tím, jak jednoduše jich lze dosáhnout, aniž byste potřebovali hromady drahého vybavení.


Zajímavá a doporučená videa z autorské produkce NET-TV Mozaika EU: