Město Mečů

RObert Jackson Bennett  -  Nakladatelství Host Brno  2017


     "Co je to za prvek?"

     "Objevili jsme ho úplnou náhodou nedaleko odsud ve Voortyaštanu", říká Prathda a připevňuje kabely k baterii. "Původně jsme pomáhali JDS najít materiál pro přístav. Mělo se za to, že v přístavu bude potřeba spousta kamene a tak jsme uvažovali o tom, že bychom u pevnosti otevřeli lom. Naši ženisté začali kopat a našli .... tohle. Ložisko rudy, jakou nikdy nikdo neviděl."  Prathda vzhlédne a blaženě se usměje. "Jste připravená, generálko?"

     Mulagheshová přikývne. Poručík přiloží kabely ke spodní straně žárovky. A pak ...  Její smysly to interpretují jako explozi, ale úplně tichou a čistou. Bojuje s nutkáním vrhnout se na podlahu - představuje si štěkání a ječení dělostřeleckých granátů, hřmění nedalekých výbuchů - a nespouští oči z žárovky.

     Ta se naplní žhavým bílým světlem. Oslepující erupce čistého jasu je tak prudká, až je téměř cítit na kůži."

.............................

     Město Voortyaštan kdysi bývalo sídlem bohyně války a smrti, líhní hrůzostrašných nadpřirozených bojovníků, kteří rozsévali smrt a podrobili si miliony lidí. Dnes je bohyně mrtvá a město leží v troskách.

     Není proto divu, že generálka Turyin Mulagheshová - prostořeká hrdinka bitvy v Bulíkově a údajná válečná zločinka - je vyslána právě tam. Ve Voortyaštanu má počítat dny do důchodu a upadnout v zapomění. Přinejmenším je to dokonalá krycí historka.  Pravda je taková, že generálka byla ještě jednou, naposledy, povolána do služby, aby prošetřila objev, který může změnit svět - nebo ho zničit. Problém je v tom, že si tahle stará vojačka není jistá, jestli ještě má na to být hrdinkou.

Nakladatelství Host Brno  2017

www.hostbrno.cz

recenze zveřejněna 6. února 2017