Mariánská (Jáchymov)


      Mariánská (německy Mariasorg) je vesnice, část města Jáchymova. V roce 2011 zde trvale žilo 254 obyvatel. Toto původně mariánské poutní místo bývalo v polovině 20. století pracovním táborem. Mariánská nemá vlastní katastrální území, zaujímá jižní část katastrálního území Jáchymova. Leží asi dva kilometry na jihozápad od Jáchymova na severním úpatí Vlčího hřbetu (901 m n. m.) v Krušných horách. Nadmořská výška zastavěné části vesnice se pohybuje od 780 m na západě k 870 m na východě. Vesnicí prochází silnice č. III/22137, vycházející z Merklína a pokračující přes Lípu a Mariánskou na sever k silnici č. I/25, s níž se spojuje nedaleko bývalého dolu Eduard.

        Osada na severním svahu Vlčího hřbetu (902 m n. m.) je připomínána již v polovině čtrnáctého století. Podle pověsti zde žil poustevník Jan Niavius. Ten prorokoval velkou slávu nového města, jeho pád a nový rozkvět. Na počátku šestnáctého století zde vznikla osada Nový Sorg.

       Po třicetileté válce byla na místě poustevny postavena dřevěná kaple (1692-1693) a místo dostalo název Mariasorg podle zázračné sošky Panny Marie umístěné v této kapli. Roku 1699 zde nechalo hornické bratrstvo s prosbou o obnovení slávy Jáchymova vystavět kostel Panny Marie, který se brzy stal poutním místem. Při původní kapli žil poustevník Eusebius Kolitsch z Hřebečné, který byl roku 1728 přepaden lupiči a v poustevně upálen.

        Od 50. let do začátku 60. let 20. století se v okolí Mariánské těžila ruda obsahující uraninit a v Mariánské bývalo sídliště pro horníky nedalekých dolů Adam, Eva a Eduard. To bylo Jáchymovskými doly založeno v roce 1948 a tvořilo jej padesát dřevěných dvojdomků. Po ukončení těžby byly některé objekty přeměněny v zařízení sociální péče, po další výstavbě zde vznikl komplex Domova pro osoby se zdravotním postižením v Mariánské, příspěvkové organizace Karlovarského kraje.


        Dnes je z Mariánské ubytovací oblast pro turisty a rekreanty pro široké okolí (Klínovec, Boží Dar, Jáchymov, Karlovy Vary ....). Kvalitní ubytování a dobrou restauraci najdete v horských chatách "Na Sluníčku", "U Rybníku", "Aninka" a "MatFyz" :

Videopozvánka do čtyř horských chat v Mariánské (Jáchymov) - střediska turistiky, cyklistiky a lyžování v Krušných Horách. Více o chatách najdete na webu :  https://www.horyakola.cz/

Druhá videopozvánka do čtyř horských chat v Mariánské (Jáchymov) - střediska turistiky, cyklistiky a lyžování v Krušných Horách. Více o chatách najdete na webu :  https://www.horyakola.cz/

Videopozvánka do "Včelího domu" s nabídkou APITERAPIE Více informací na webech : https://www.vcelidum.cz/  a https://www.apiterapie.info/