Mango - ovoce pro zdraví


      Mangovník pochází z východní Indie, kde jej pěstovali již před 4000 lety. Pěstování manga se odtud rozšířilo nejprve do Barmy, Malajska, Číny a na Cejlon, později téměř do všech tropických oblastí. V současné době se pěstuje v Indonésii, Pákistánu, na Madagaskaru, Floridě, Havajských ostrovech, v Mexiku, Brezílii, na Kubě, Filipínách, v Jižní Afice, Egyptě. Izraeli a mnoha dalších zemích s horkým klimatem.

      Mango působí preventivně proti infekcím a nemocem z nachlazení, udržuje zdravé sliznice, působí stimulačně na geny v buněčném jádře, podporuje biosyntézu bílkovin v těle, uklidňuje nervy, dodává sílu ve stresových situacích, přináší do kůže a vlasů barvu, aktivuje hormony pro libidoa schopnost orgasmu, pomáhá při zrakové únavě a šerosleposti.


      Mangovník je subtropická dřevina, dorůstající do výše 25 m, s plody o váze až 2 kg. Plody manga mívají podle druhu různé tvary a rozměry. Barva se pohybuje mezi zelenou, žlutou, oranžovou až červenou. Má pvelkou, do dužiny pevně vrostlou pecku. Dužina je hedvábná, hladká a vláknitá, výjimečně šťavnatá. Chuť je příjemně aromatická, sladká, připomíná broskev.