Malý princ

režie: Vladimír Morávek, Laterna magika Národního divadla v Praze, premiéra 1. dubna 2016


      Laterna magika je první multimediální divadlo na světě, s šedesátiletou historií. V současnosti je jedním ze souborů pražského Národního divadla a působí v prostorách Nové scény ND.


Režie: Vladimír Morávek
Scénář: Petr Oslzlý, Vladimír Morávek
Scénografie: Daniel Dvořák
Kostýmy, loutky a masky: Sylva Zimula Hanáková
Hudba: Zbyněk Matějů
Dramaturgie: Lucie Němečková
Choreografie: Libor Vaculík
Kamera: Matěj Cibulka
Projekce: Šimon Koudela
Zvukový design: Ivo Špalj
Asistent choreografie: Zuzana Hrzalová, Pavel Knolle
Asistent režie: Kristian Mejstřík

Obsazení hry naleznete na stránkách hry na webu ND:

Přestavení zrovna pro Mozaiku :-) - projekce, herectví, tanec, hudba...Ještě, že jsme byli až vzadu v hledišti. To promítání je opravdu hodně širokoúhlé. Představení náročné technicky, herecky, režijně - jak už to v Laterně bývá. Obsazení až překvapivě mnohočetné. Možnost uplatnění herců, tanečníků i hereckých zpěváků. Vyřádit se mohli i výtvarníci. Netradiční pojetí ... např. liška znázorněna pouze ocasem - vlastně zřejmá přeměna matky v lišku... Moderní přiblížení se k divákovi - rozšířením scény a vstupy herců do hlediště. Místy nebyly titulky čitelné, pro bílý podklad. Chvílemi jsem měla pocit, že z textu a poetiky Malého prince zbyl pouze záměr. Zrovna před představením jsem kritizovala, stěžovala si, jak je mnohde v dnešní době silně přehlučeno. Ale tady mi místy silnější zvuky vůbec nevadily, naopak mi do inscenace zapadly.

Jaroslava Richterová

Zůstal jsem sedět bez dechu, ani nemrknul a všechny mé smysly se snažily vstřebat příval vizuálně-hudební laviny, která se na mne spustila od první do poslední vteřiny této hry. Čekal jsem cosi na způsob milé pohádkové knížky a dostal jsem dar, nad kterým budu ještě dlouho přemýšlet.

Jaroslav Polák, NET-TV Mozaika EU

     Jeden z nejslavnějších příběhů moderní světové literatury na jevišti Nové scény Národního divadla v Praze.

     Kdo nikdy nečetl Malého prince, jeden z nejslavnějších příběhů moderní světové literatury? Kniha spisovatele a letce Antoina de Saint-Exupéryho, jež poprvé vyšla v roce 1943, patří mezi 50 nejprodávanějších na světě, a je rozhodně více než pohádkou. Ačkoli je řazen do dětské literatury, Malý princ skrývá podobenství, pro které si ho oblíbili především dospělí.
       Prostý příběh konfrontuje svět řízený snahou o ovládání přírody, materialismem a egoismem s čistým pohledem dětského hrdiny. Ten vidí smysl v jiných věcech - v přátelství a lásce. Nachází je při svém putování po sedmi planetách, při němž se střetává dětský svět se světem "dospěláků".

     Naše inscenace kombinuje scénografii na principu polyekranu s činohrou, tancem, hudbou, zpěvem a filmovými projekcemi. V příběhu nechybí notoricky známé prvky: poušť a letec, obyvatelé sedmi planet Král, Domýšlivec, Pijan, Byznysmen, Lampář a Zeměpisec nebo Růže. V autorském divadelním představení ale na diváky samozřejmě čeká i řada překvapení. Přibližná délka představení včetně přestávky: 1 hodina a 50 minut, jedna přestávka v délce 20 minut.
      V představení jsou použity německé a anglické titulky.


Představení Laterny magiky "Malý princ" - velké putování je příběh plný fantazie. Fantazie pilota havarujícího v poušti, kterého hrál Petr Batěk. Žíznivý pilot čeká v poušti na záchranu a potkává se s chlapcem z planetky B 612. Malý princ vypráví o svém putování vesmírem, planetkách a setkávání s jejími obyvateli. Představení bylo velmi zajímavé. Scény byly plné tance, zpěvu a náročné projekce. Nevěděla jsem co mám sledovat dřív. Nejvíce se mi líbil Dominik Teleky, který představoval jednotlivé obyvatele sedmi planet. Jeho role byly vtipné a velmi fyzicky náročné. V roli "Rozsvěčovače" dokázal na chůdách běhat i skákat.

Karin Leová