Maková kuchařka

Mária Abrahámová, Gabriela Čechovičová,  Euromedia Group a.s. Praha  2017   www.euromedia.cz


Maková kuchařka

Mária Abrahámová, Gabriela Čechovičová, Euromedia Group a.s. Praha 2017 www.euromedia.cz


     Mák jí voněl už jako malé, když ji maminka učila rozeznávat, kterou rostlinku vytrhnout a kterou na poli nechat, aby z ní za pár týdnů vyrostl křehký květ a o něco později na ní dozrála šustící tobolka plná drobných makových zrnek. Její rodiče byli odjakživa sedláci a i když jim v 50. letech půdu sebrali, na léta před restitucí jim zůstal alespoň půlhektarový pozemek. Tehdy Gabriela ještě netušila, že se jí o půlstoletí později podaří vrátit máku na SLovensku jeho téměř již zašlou čest a slávu.
     Maminka jako šikovná hospodyňka vysela na pole spolu s mákem i petržel a mrkev, aby půdu co nejlépe zužitkovala. Otec pole pečlivě plečkoval. Plečku zapřáhl za koně a své jediné dceři dovolil, aby koníka sama vodila za ohlávku. Za odměnu ji nakonec vysadil na koňský hřbet a ona se pyšně nesla až do maštale. "Neboj se, on trefí, ty jen klidně seď ..." Od té doby koně miluje. Poté, co po odchodu rodičů, o které se až do jejich smrti starala, začala téměř před dvaceti lety sama farmařit, měli koňů na dvoře šest. Když jako kdysi ona, teď její syn na některého z nich nasedl, hrnula se podívat celá vesnice.
     Dnes by maková pole o rozloze více než třicet hektarů obdělávat jen s koňmi samozřejmě nemohla. Kombajn sice na makoviště nepustí, aby se makovice nepoškodily a nezhoršila se chuť semínek, ale bez traktoru už by si to asi nedovedla ani představit. Sedne si do něj, zorá, zaseje a při sběru na něj navěsí velikánský žok, do kterého se vejde dvě stě kilogramů makovic.

      71 skvělých receptů a příběh máku a jeho pěstitelky z Jarnej ze Slovenska ve velmi pěkně zpracované knize, plné nádherných barevných fotografií. Vyzkoušejte mák ve slaných i sladkých koláčích, panna cottách, tartaletkách, dortu Pavlova s makovou šlehačkou a dalších lahodných kreacích. Makové mléko či makové smoothie vám ukážou, jak nastartovat příjemným způsobem každé ráno.

Další zajímavá a doporučená videa z produkce NET-TV Mozaika EU :