Mají chobotnice duši?

Sy Montgomeryová, Nakladatelství KAZDA 2015   www.knihykazda.cz


Mají chobotnice duši?

Sy Montgomeryová, Nakladatelství KAZDA 2015 www.knihykazda.cz


      Chobotnice se mi vždycky líbily. Ani mimozemšťané z toho nejpotrhlejšího sci-fi nejsou tak zvláštní, jako ony. Jsou to tvorové, kteří navzdory tomu, že dorůstají váhy bezmála padesáti kilogramů a délky skoro dvou a půl metru, dokážou své rosolovité tělo protáhnout mezerou o velikosti pomeranče. Jsou to živočichové se zobákem jako papoušek, jedem jako had a jazykem osázeným zuby .... kteří dokáží měnit tvar i barvu a vypouštět inkoust. Ale co je nejpozoruhodnější ... chobotnice jsou mimořádně inteligentní."

......................................

       Co se vlastně přihodilo? Spletla si snad Kálí Anninu ruku s rybou? To je nepravděpodobný omyl. Dokonce i naše neohrabané prsty bez jakýchkoli chemoreceptorů dokážou rozeznat rozdíl mezi lidskou kůží a slizkými rybími šupinami. Kousla Kálí Annu náhodou? Stejně tak mohla pokousat kohokoli z nás, v tu chvíli jsme měli v nádrži ruce všichni. Nicméně těsně předtím, než Annu klovla, jí přesnou muškou své nálevky záměrně postříkala obličej. To kousnutí bylo určeno pro Annu a nikoho jiného. Proč by ale chňapala po takové něžné, chytré, hodné a šikovné dívce?

     Napadne mě, jestli to nebylo kvůli jejímu třesu. Dannyho také Kálí postříkala, když se začal třást. Pravděpodobnější vysvětlení bude ovšem nejspíš souviset s Anninou medikací. Dlouhodobě užívá několik různých léků, ale lékaři jí předpis léčiv často mění. Možná si Kálí zvykla na jejich chuť a náhlá změna ji vyvedla z míry. Možná Anna dnes nechutná jako obyčejně. A skutečně mi Anna potvrdí, že jí lékaři medikaci nedávno pozměnili.

.........................................

       Přírodovědkyně a autorka populárně-naučné literatury Sy Montgomeryová poodkrývá emocionální i tělesný svět chobotnic - a popisuje fascinující vazby, které tyto neuvěřitelně komplexní a energetické bytosti navazují s člověkem. Za účelem poznat tyto divoké, samotářské a dravé měkkýše předvádí ukázovou "zážitkovou" dokumentaristiku a neváhá se za nimi vydat do Akvária New England, ani ke korálovým útesům Francouzské Polynésie a Mexického zálivu. Díky tomu se spřátelila hned s několika chobotnicemi s výrazně odlišnou osobností - mírnou Athénou, průbojnou Octavií, zvědavou Kálí a hravou Karmou. Svůj důvtip chobotnice dokazují nepřeberným počtem způsobů : unikají z nádrží jako orangutani, uchylují se k všemožným lstím, aby získaly potravu a proudem vody ze své nálevky si hrají s míčem.

       Teprve nedávno vědci přisoudili inteligenci i psům, ptákům a šimpanzům. Teď s údivem sledují, jak chobotnice dokážou řešit různorodé úkoly a snaží se rozluštit význam jejich barevných změn. Montgomeryová zde toto rostoucí uznání pro chobotnice zachycuje a zároveň vypráví příběh o lásce, který je střídavě vtipný, zábavný, dojemný i hluboký.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :