Loganovi parťáci

režie : Steven Soderberg, Bontonfilm, premiéra v českých kinech 31. srpna 2017


      Film je jednoduchý jen zdánlivě, pod povrchem je znát hlubší uvažování nad námětem i charaktery. S klidem a uvažující hlavou se lze dostat z mnoha zdánlivě prohraných situací a na druhou stranu - i za chladně vypadající šachovou partií sedí na každé straně jen člověk - a to je dobře. Ještě že máme srdce, která bijí a kterými proudí krev.

                                                            Jaroslav Polák, ředitel NET-TV Mozaika EU

Hrají :

Channing Tatum, Adam Driver, Daniel Craig, Katie Holmes, Hilary Swank, Seth MacFarlane nebo Katherine Waterstone.

V českých kinech od 31. srpna 2017

      Steven Soderbergh bezmála tři desítky let točil filmy, které skutečně definovaly svou dobu. Před čtyřmi roky ale tento oscarový režisér zaskočil celý Hollywood, když ohlásil odchod do filmového důchodu.

      Loganovi parťáci jsou režisérovým návratem na plátna kin a k jejich natočení se podle svých slov rozhodl díky "souznění dvou věcí, první technologické a druhé kreativní."

      Jak sám říká: "V oboru digitálních technologií jsme již dosáhli mezníku, kdy i malá produkční společnost může vytvořit snímek určený pro širokou distribuci, a to zcela bez zapojení velkých filmových studií. Zrovna jsem s někým diskutoval budoucnost distribuce celovečerních filmů, když se mi dostal do ruky tento scénář."

      Scénář, který mu přinesla jeho žena, Jules Asnerová, napsala jejich společná přítelkyně Rebecca Bluntová. "Požádaly mě, zda bych nemohl pomoci s výběrem vhodného režiséra, ale scénář mě od prvního momentu samotného nadchnul," říká Soderbergh. "Po několika týdnech jsem si přiznal, že nechci, aby Loganovy parťáky natočil někdo jiný, protože jsem podle papíru měl o filmu již jasnou představu. Je to takový příbuzný Dannyho parťáků, ale je zároveň i jejich inverzí, neboť v něm postavy nemají ani peníze, ani nepoužívají vyspělé technologie. Žijí v tíživé finanční situaci a několik pytlů na odpadky plných bankovek jim skutečně může život obrátit vzhůru nohama."

      Loganovy parťáky nefinancovala žádná velká filmová studia, o distribuci v USA se postarala Soderberghova nově vzniklá společnost Fingerprint Releasing společně s Bleecker Street (filmy Tohle je náš svět, Trumbo). Snímek je ztělesněním toho, jak si Soderbergh představoval nový model digitální Indie filmařiny. "Je to trochu experiment," říká. "Abych otestoval mou distribuční teorii, potřeboval jsem komerční film plný hvězd, díky nimž by se dostal do široké produkce. Zároveň jsem si chtěl ponechat kreativní dohled nad všemi aspekty filmu."