Liberecký kraj

okresy Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec a Semily.


Vodní toky, vodopády

     Z větších českých řek protéká Libereckým krajem pouze Jizera, která protéká např. Semily, Železným Brodem a Turnovem. Menšími řekami jsou Ploučnice, Kamenice (přítok Labe) a Kamenice (přítok Jizery). Výčet doplňují říčky, resp. velké potoky, např. Mohelka, Svitávka či Panenský potok.[10] Pramení zde též řeky Lužická Nisa a Smědá.

     Na horních tocích potoků a řek je řada vodopádů, např. Jedlový důl, Mumlavský vodopád, Štolpichy či vodopád na Černém potoce.

Vodní nádrže - přehrady a rybníky

     Na území kraje je řada přehrad, některé s vodními elektrárnami, či sloužícími jako zásobárny pitné vody. Větší jsou vodní nádrž Bedřichov, vodní nádrž Fojtka, vodní nádrž Harcov, vodní nádrž Josefův Důl, vodní nádrž Mlýnice, vodní nádrž Mšeno a vodní nádrž Souš.

     Rybníky jsou hlavně na území okresu Česká Lípa. Největším je rybník známý jako Máchovo jezero, nedaleká soustava 23 Holanských rybníků, rezervace Břehyně - Pecopala, velké jsou Hamerský rybník a Novozámecký rybník.


     V kraji má status Národní kulturní památky 11 objektů: hrad Bezděz, hrad a zámek Grabštejn, hrad a zámek Frýdlant, zámek Sychrov, vysílač a hotel Ještěd, zámek Lemberk, zámek Zákupy, zámek Hrubý Rohozec, Dlaskův statek, zřícenina Trosky a bazilika minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí.

Turistická střediska

Bedřichov, Hrabětice, Josefův Důl, Doksy, Horní Maxov, Hrubá Skála, Janov nad Nisou, Jizerka, Líšný, Malá Skála, Nová Louka, Polubný, Příchovice, Rejdice, Sedmihorky, Sloup v Čechách, Smědava, Staré Splavy, Horní Mísečky, Harrachov


     Liberecký kraj leží na samém severu Čech. Je tvořen třemi okresy ve východní části Severočeského kraje a okresem Semily, který tvoří západní část Východočeského kraje. Po Praze je druhým územně nejmenším krajem Česka, jeho rozloha zabírá cca 4 % území České republiky. Liberecký kraj jako vyšší územní samosprávný celek byl znovu vytvořen v roce 2000. Sídlem a zároveň největším městem kraje je Liberec.

     Kraj sousedí s Královéhradeckým krajem na východě, Středočeským krajem na jihu, Ústeckým krajem na západě, německou spolkovou zemí Sasko na severozápadě a Dolnoslezským vojvodstvím v Polsku na severovýchodě.

      Územně náleží k Českému masivu, který je jednou z nejstarších částí evropské pevniny. Krajinný reliéf je značně členitý, dominantní jsou zejména Lužické a Jizerské hory na severu a Krkonoše na severovýchodě, výrazné jsou též kužele Ralské pahorkatiny na jihozápadě, úhlopříčně je kraj proťat Ještědsko-kozákovským hřbetem, ve Frýdlantském výběžku se rozprostírá mírně zvlněná Frýdlantská pahorkatina, mírně zvlněný reliéf má též Žitavská pánev, jejíž součástí je i Liberecká kotlina; na jihovýchodě pak do kraje zasahuje severní část Jičínské pahorkatiny. Nejvyšším bodem území je hora Kotel - 1435 m - v Krkonoších, nejnižší bod se nachází na Liberecku a je jím hladina řeky Smědé, když na katastru obce Černousy opouští Českou republiku (208 m).

     Liberecký kraj oplývá značným přírodním bohatstvím, neboť jeho značná část je pokryta lesy a jeho reliéf je velmi členitý. Do kraje zasahuje několik velkoplošných území, jednak Krkonošský národní park a také pět chráněných krajinných oblastí: CHKO Kokořínsko, CHKO Lužické hory, CHKO České středohoří, CHKO Jizerské hory a CHKO Český ráj. Na území kraje je 8 národních přírodních rezervací (NPR), 8 národních přírodních památek (NPP), 36 přírodních reservací (PR), 68 přírodních památek (PP), 3 chráněné přírodní parky. Do roku 2006 byla v kraji vybudováno 29 naučných stezek.

     Liberec je krajským městem, dalšími okresními městy jsou Česká Lípa, Jablonec a Semily. Většími městy nad 5 000 obyvatel jsou tato:

  • Okres Liberec: Liberec, Frýdlant, Hrádek nad Nisou a Chrastava
  • Okres Česká Lípa: Česká Lípa, Nový Bor, Mimoň, Doksy
  • Okres Jablonec nad Nisou: Jablonec nad Nisou, Tanvald a Železný Brod
  • Okres Semily: Turnov, Semily, Lomnice nad Popelkou a Jilemnice

  • Hrady vč. zřícenin: Houska, Valdštejn, Bradlec, Děvín, Hamrštejn, Sloup v Čechách, Lipý, Hřídelík, Kumburk (hrad), Návarov, hrad Raimund, Ronov, Rotštejn, Starý Berštejn, Stohánek, Štěpanice, Milčany, Vranov, Frýdštejn, Jestřebí, Ralsko, Svojkov
  • Zámky vč. zřícenin: Doksy, Hrubá Skála, Jilemnice, Liberec, Nový Berštejn, zámek Sloup v Čechách, Sychrov, Zahrádky,

Další zajímavá a doporučená videa z produkce NET-TV Mozaika EU: