Letní host

Alison Andersonová - Metafora 2017


Nakladatelství Metafora 2017           www.metafora.cz

     Ivan Pavlovič už se z Krymu vrátil, ale sám. Zato Máša dostala od Antona Pavloviče dopis. Na každém kroku jej oslavují, on jen líže zmrzlinu a okouzluje hejna dívek. Myslím, že půjde nejspíš o herečky toužící po roli v jeho hře, či o spisovatelky, které doufají, že zdaří-li se jim popadnout jej za plátěnou košili, na štíhlých prstících se skvrnami od inkoustu jim ulpí alespoň pár zrnek jeho nadání. Všichni si lámeme hlavu, proč Anton Pavlovič vůbec chtěl jet na místo plné povýšených zbohatlíků, jako je Jalta, když se místo toho mohl se Suvorinem vypravit do Opatije, nebo Biarritzu. Máše však napsal, jak mu chybí Luka, že vysedává na molu a přeje si, aby mu pod nohama místo moře šplouchal náš Psjol. Dále tvrdil, že mu zvuk místní zvonkohry připomíná Natašin smích! Znamená to snad, že někteří lidé dokáží ocenit pravou hodnotu místa, jen když je daleko mimo jejich dosah?

..........................

     Děláte mi velikou radost, Antone Pavloviči. Prozradíte mi zápletku? Nepotřebujete - jak to jen říci - pomoci se ženským úhlem pohledu?  Anton Pavlovič vybuchl smíchy. Drahá Zinajdo Michajlovno, kéž bych vám jen mohl prozradit něco zajímavého, ale běda, nejde to. Cítím příliš velké zábrany. Děkuji vám za nabídku, věřím však, že jsem v životě poznal dost žen, aby mne má inspirace nenechala v této záležitosti na holičkách. Přesto však doznávám, že pokud bych cítil potřebu konzultace, šel bych ze všech lidí nejprve za vámi.

........................

     Během horkého léta 1888 přijíždí rodina Čechovova strávit léto do svěží krajiny východní Ukrajiny. V sídle rodiny Lintvarjovovy se setkává mladý Anton Pavlovič s lékařkou Zinajdou. Ta vinou nemoci nedávno oslepla, přestěhovala se sem a začala si psát deník, aby uchovala vzpomínky na dřívější život. Mezi mladými lidmi začne postupně klíčit mimořádné pouto.

      O více než sto let později se stane nečekaný objev onoho deníku pro Káťu Kendallovou poslední šancí na záchranu jejího londýnského nakladatelství.