Léčení silou přírody

Prof. Dr. Andreas Michalsen, Nakladatelství KAZDA Brno    www.knihykazda.cz


Léčení silou přírody

Prof. Dr. Andreas Michalsen, Nakladatelství KAZDA Brno www.knihykazda.cz


      Půsty, jóga, ájurvéda, léčivé bylinky, bdělost (mindfullness), vegetariánská strava - témata přírodní medicíny jsou aktuálnější, než kdy dříve. Je však obtížné se v nich zorientovat. Propaguje se lecos a tím spíše je třeba kritického přezkoumání. Na druhou stranu lékaři občas pohrdají účinnými postupy, třebaže o nich nic nevědí a ani s nimi nemají žádnou zkušenost. Přitom by dnes většina lidí, když onemocní, ocenila, kdyby se jim zároveň dostalo ošetření i ze strany přírodní medicíny. Je tedy nejvyšší čas provést jakousi inventuru, která bude brát zřetel na zkušenosti, praxi i výzkum.
       Medicína totiž příodní bohatství potřebuje - naléhavěji, než kdy v minulosti. Narůstá počet chronických onemocnění, z nichž se stávají celonárodní choroby. Snaha školské medicíny o léčbu pomocí vyspělých technologií, volba operace při akutních onemocněních, lékařské zákroky a nové léky způsobují, že se množí vedlejší účinky a náklady stoupají do závratných výšek.
     Tradiční léčebné metody přírodní medicíny po tisíce let zachraňovaly lidské životy a zajišťovaly neuvěřitelně efektivní léčbu - a to přestože se zakládaly pouze na zkušenostech. Poté se objevila moderní medicína se svým vědeckým náhledem a skvělými možnostmi diagnostiky. Tehdy terapie a mnohé z pradávného vědění upadlo v zapomnění, protože bylo pokládáno za překonané, či dokonce mylné.
      V dnešní době je však z nejnovějších výzkumných metod moderní biologie a medicíny jasné, že přírodní medicína nepatří do minulosti. Naopak je vysoce aktuální. Nabízí řešení, jak vybřednout z krize současné medicíny - s jejími rostoucími náklady za terapie a vysokým podílem chronických nemocí, sužujících obyvatelstvo. Ukazuje cesty, jak jinak lze zdolávat stávající nemoci a jak zabránit vzniku nových. V centru její pozornosti přitom nestojí příslušné diagnózy, nýbrž lidský jedinec, který vůbec nemusí chonicky onemocnět.
      Přírodní medicína oprášila svou image a stala se vědecky podloženou disciplínou. Není již nucena s takzvanou školskou medicínou soupeřit, ale mohou se doplňovat. Podporují a integrují ji renomované univerzitní nemocnice, jako třeba berlínská Charité.
...............................
      Zpět ke středomořské stravě. Po jejím úspěchu se do středu pozornosti dostaly i jiné tradiční formy výživy. Studie tak dokládaly zdraví prospěšné účinky klasické japonské, či čínské stravy. Ve svém bestselleru "Modré zóny" popsal novinář Dan Buettner "zdravé regiony", kde se lidé dožívají obzvláště vysokého věku a i ve stáří zůstávají vitální. Kromě středomořského regionu Sardinie k nim patří také japonský ostrov Okinawa, kostarický poloostrov Nicoya a bašta adventistů Loma Linda v Kalifornii. Mají tam také nejméně chronických onemocnění.
       Společným jmenovatelem zdraví, který spojuje lidi z těchto různých regionů, etnik a kultur je to, že všichni jedí velké množství zeleniny, ovoce, koření, ořechů, semen a celozrnných obilnin. Tuk používají zpravidla v podobě zdravých rostlinných olejů, jako je olej olivový, či tuky z ořechů. Maso a uzeniny nejedí buď vůbec, anebo jak tomu bývalo dříve i u nás, pouze o svátečních dnech, či nedělích.
...............................
      Andreas Michalsen, primář Immanuelovy nemocnice v Berlíně a profesor klinické přírodní medicíny v berlínské univerzitní nemocnici Charité, podrobil vědeckému průzkumu tradiční postupy, jako je léčba pijavicemi, pouštění žilou, jóga či půst a s velkými úspěchy je uplatňuje v klinické praxi. Účinně jimi léčí nejrozšířenější onemocnění, jako vysoký krevní tlak, artrózu, či cukrovku, ale i mnohá další. V této knize ukazuje, jak lze čelit výzvám moderního života prostřednictvím metod odbourávání stresu a zdravého životního stylu.
       V osobně pojatém vyprávění ze své praxe Andreas Michalsen vysvětluje, proč jsou dnes tradiční léčebné postupy aktuálnější, než kdykoli dřív.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :