Kuchařka ze Svatojánu

Eva Francová, nakladatelství Motto, Albatros média a.s.  2015  (dotisk prvního vydání)


      Být ženou znamená dávat a udržovat život v mnoha podobách. Zahřívat svou rodinu ohněm v kamnech i bezpodmínečnou láskou. Být opěrným sloupem, laskavou jistotou, která trvá bez ohledu na zmatek tam venku. Zdaleka nejde jen o jídlo, ale i k němu je třeba přistupovat vědomě. Dobře uvařit neznamená jen se chutně najíst - "DOBŘE" by mělo být nejen na jazyku, ale i v celém těle, v mysli, na Zemi. Být ženou a pravou vládkyní krbu znamená dělat svět lepším místem pro všechny.

..........................

      V dobách všeobecné nedůvěry a skepse mají lidé tendence obracet se od politiky, vědecko-technologických výdobytků a produktů zábavního průmyslu zpět k tomu, co je skutečně podstatné a důležité - k půdě, Zemi, rostlinám. Některým ale dochází, že to všechno není materiál ke spotřebě, ale živý organismus, se kterým je nutné v míru spolupracovat. Nemluvím o návratu k ideím doby před dvěma, pěti sty lety. Mluvím o době mnohem, mnohem starší, o době, ve které vznikaly legendy a mýty. Je třeba, abychom se rovzpomněli, na které odbočce jsme jako lidstvo špatně zvolili cestu. Možná ještě není pozdě na to vzít to nějako zkratkou a vyat se správným směrem. Pokud se začneme na naše jídlo dívat se soucitem a láskou - ano dokonce i rostliny mají cosi podobného emocím - přiblížíme se výrazně ke svému osobnímu štěstí.

.............................

     Eva Francová je výtvarnicí na volné noze, která se rozhodla opustit město a žít se svou rodinou uprostřed přírody ve Svatojánském Újezdu nedaleko Jíčína. Mnoho fanoušků si získala nejen originálním přístupem k vaření a novými, vždy vyzkoušenými recepty, ale i neuvěřitelným klidem a pohodou, které čtenářům předává prostřednoctvím svého blogu.

Nakladatelství Motto,  Albatros média a.s.

www.albatrosmedia.cz