Krtník

Tereza Ščerbová  -  Nakladatelství Host Brno  2016


     Jsem Krtník. Žiju v přírodní rezervaci spolu s bláznivými lidmi v barevných svetrech. Mají svoje kulaté domky dole v údolí. Já bydlím sám, nedaleko pramene řeky, vysoko v horách, ke už roste jenom mech. Teda, aspoň mi to tak říkal Medvěd, můj kamarád a jemu já věřím každé slovo.

.............

     "Krtníku, ty ani nevíš, kde žiješ, a že ty lidi tady jsou úplně jiný než ve městě?" Krtník se na mě zaraženě podíval.

     "Tak já ti to vysvětlím, jo?"  V rezervaci žijou lidi, co se nechtějí přizpůsobit normálnímu civilizovanýmu životu. Nechtějí pracovat, neplatí daně a nevěří na Svatýho kočičáka. Taky jsou technologicky sto let za opicemi. Odmítají používat elektřinu a mají všechno společný, žádný soukromý vlastnictví neuznávají. Žijou jako ... jako ty. Nejedí maso, jen ňáký kořínky a kouří ty tvoje bobky."

.............

     Krtník žije v horách, kde zpívá liškám a vodopádu a povídá si s kameny. Žije tady a teď, nic mu neschází. Než potká Medvěda z města, který mu svými barvitými historkami o velkém světě zamotá hlavu. Medvěd vozí Krtníkovi knížky, povídají si spolu a brzy se spřátelí. Jenže pak si nový přítel klidně zmizí a Krtník poprvé v životě něco postrádá.

Nakladatelství Host Brno 2016

 www.hostbrno.cz

recenze zveřeněna 4. února 2017