Krok první - co pijeme


      Ať už dnes vejdete do jakéhokoli obchodu s potravinami, ať už je to místní vesnická prodejnička, nebo obrovský supermarket v nákupních centrech, najdete v něm nekonečnou nabídku nejrůznějších ochucených limonád, ochucených minerálek a ochucené balené vody - v pet lahvích, "tetra-pak" kartonech, nebo plechovkách. Stejné nápoje ale koupíte také v pouličních automatech, v prodejnách novin a tabáku, dokonce i v automatech na základních školách. Obednáte si je k jídlu v restauraci, dostanete je ve vlaku, ve stánku na koupališti ... prostě úplně všude.

      Mají jedno společné - všechny obsahují cukr, chemická ochucovadla, ty s bublinkama oxid uhličitý a po delším skladování i nežádoucí bakterie. K tomu nadlimitní obsah fluoridů, dusitanů, baria, či sodíku, případně jiné nepovolené a toxické látky. A vlastně ještě jednu společnou věc mají - jsou našemu zdraví škodlivé. Tak proč je kupujeme a pijeme?

      Je to proto, že vývojáři těchto chemických koktejlů pracovali dlouho a usilovně, aby se nakonec strefili přesně do naší chuti a tím vyvolali naší závislost na jejich limonádách, minerálkách, balených vodách, energetických nápojích a dalších barevných sladkých vodičkách, draze prodávaných na každém rohu. Ano, jsou lákavě balené, barevné, po čertech dobře chutnají a neustále nám je někdo v médiích propaguje stylem, který říká, že bez pití těchto chemických roztoků a cukru nejsme "in", nezažijeme "to pravé dobrodružství", nepoznáme "tu pravou párty" .... a já bych jen dodal "nepoznáme blaho civilizačních nemocí". To už ale v televizi nikdo nahlas neřekne.

      Náprava je v podstatě jednoduchá - nic z toho, co je popsáno výše, nemusíte kupovat. Nemusíte to vůbec vnímat, všechny ty pet lahve a plechovky a kelímky pro vás prostě mohou zmizet, vyhoďte je ze svého světa. Nemusíte protestovat proti výrobcům, nemusíte rozbíjet výlohy u McDonalda - prostě tohle všechno nevnímejte. Výrobci a prodejci vám to mohou zkoušet nabízet, vychvalovat - ale nemohou vás donutit si cokoli z jejich výrobků koupit a napít se toho.

A co tedy pít?

     Odpověď je jednoduchá :

  1. čistou vodu
  2. kvalitní čaje a bylinkové čaje a odvary
  3. ředěné šťávy z čerstvého ovoce a zeleniny
  4. odvary ze sušeného ovoce


       Doplnit můžete zakysanými mléčnými nápoji, kvalitním řemeslným pivem, sklenkou suchého kvalitního vína (s mírou), kvalitní kávou (s mírou), kakaem z kakaových bobů a pod ....

       Nejjednodušší je natočit si do džbánu doma čistou vodu z kohoutku. Ve většině světových laboratorních testů kvality zvítězila "kohoutková" voda nad balenou. Je to hlavně proto, že od "výroby" této vody k jejímu vypití uběhne velice málo času a voda je v podstatě ještě čerstvá, kdežto balená voda je skladována v plastu dlouhé měsíce, často ještě nevhodným způsobem.

       Je samozřejmě také rozdíl mezi horskou lesní studánkou a pramenem přírodní vody - a meti městskou kohotkovou vodou z čistírny, ve které je zcela určitě chlor, polyfosforečnny, či síran hlinitý - přesto je to stále voda zdravější, než ta balená.

     Kohotkovou vodu je dobré nechat trochu odtéci, než s ní naplníte džbán, nebo sklenku. Pokud je cítit chlor, nechte ji chvíli odstát, případně i převařte. To se stane při přípravě různých čajů - a takový vychlazený studený bylinkový, nebo ovocný čaj s kousky čerstvého ovoce, snítkou máty, lžičkou medu - to je úplně o něčem jiném, než cokoli, co se vám snaží prodat v supermarketech. Navíc to, co si uděláte doma, je nejen zdravé, ale také mnohonásobně levnější.

Čaje a teplé nápoje

......

Domácí limonády

Limonády bez přidaného cukru - z ovoce, bylinek a dalších přírodních přísad.

.......

.......