Krizové zásoby


     Pořídit si v dnešní době rozumné krizové zásoby všeho, co denně, nebo často doma používáme, je čím dál tím více důležité. A netýká se to jen potravin - ale i léků, drogerie, oblečení a mnoha dalších věcí. Pokud doma topíte uhlím, nebo dřevem, udělejte si zásobu alespoň na dva, tři roky dopředu a pod ....

       Domácí zásoby mají zásadní důležitost v okamžiku, kdy :

  1. Z jakéhokoli důvodu něco najednou není, nejde to sehnat
  2. Když je jasné, že to v blízké době výrazně zdraží
  3. Když jste na tom životně a existenčně (nebo podnikatelsky) závislí.

       Netroufám si odhadnout, zda v Česku přijde doba, kdy nebudou potraviny. Rozhodně si myslím, že jsme v tomto směru v poměrně dobré situaci a že může sice kdykoli nastat chvíle, že něco nebude k dostání, ale že máme hodně daleko do takové krize, kdy neseženete k jídlu vůbec nic.

      Přesto doporučuji si udělat doma zásoby trvanlivých potravin, protože je to zkrátka právě teď ideální zhodnocení vašich finančních rezerv - ve všech médiích a ze všech směrů slyšíme, že cena potravin půjde o desítky procent nahoru. A asi opravdu půjde, situace taková prostě je. Takže když si teď koupíte například v akční slevě olej pro vaření (litr za cca 30,- až 40,- Kč) a do roka bude ten samý stát 60,- až 80,- Kč Kč - tak jste své finance zhodnotili o skoro 100%.  O takovém zhodnocení si v jakékoli bance a spořitelně můžete jen nechat tiše zdát a dáte-li dnes peníze do nějakých spekulativních fondů, či burzovním makléřům, tak o ně pravděpodobně přijdete úplně.

        Zásadní je domácí zásoba potřebných léků a zdravotních prostředků - i volně dostupných léků na bolest, na horečky, kašel a jiné neduhy, stejně jako respirátory, roušky .... Může se lehce stát, že právě když je budete nejvíc potřebovat, nebudou zrovna k sehnání.

       Obdobný smysl - kvůli zdražování i občasné nedostupnosti - si doma udělejte zásoby kosmetiky a drogerie (mycí prostředky, kosmetika pro mytí, koupání, vlasy ....), ubrousky, toaletní prostředky, pleny, tampony a pod ... stejně tak i oblečení (hlavně pro děti).

      Co dál? - třeba zásoby pro zimní topení, krmivo pro zvířecí mazlíčky, kdo pracuje z domova, tak třeba zásoby papíru a barev do tiskárny, látek a nití pro šicí stroje a tak bych mohl pokračovat dál a dál .... je to věc každého, aby se zamyslel, co by mohl postrádat, nebo co by bylo výhodné koupit teď, kdyby :

  1. Se kvůli epidemii celé okolí i s vámi ocitlo v karanténě
  2. se cena toho, co potřebujete, prudce zvedla a znásobila
  3. něco najednou nebylo k sehnání a vám by se zastavila výroba, nebo podnikání pro obživu

       Po celé Evropě a celém světě se díky pandemii koronaviru, ale i díky vrcholící a urychlené krizi celkového fungování západní společnosti - špatně funguje logistika a doprava, zdražují se enormně ceny energií a tím i všeho, co se vyrábí, pěstuje, nebo chová, vznikají čím dál větší a násilnější demonstrace a manifestace lidu, který protestuje a je rozčarovaný, někdy i zoufalý - a čím dál ví agresivnější. Když si k tomu přičtete problémy s globálními projevy oteplování - silnější vichřice, velké a prudké výkyvy počasí, povodně, nebo požáry, tornáda a kroupy a pod .... tak je proč mít doma pro sebe a pro rodinu krizové zásoby pro případy nouze.

       Je docela pravděpodobné, že se stane něco, co ovlivní produkci potravin po celém světě. Dlouhodobé klimatické změny se mohou najednou rychle projevit v něčem, na co nejsme připraveni. Může se na velkém prostoru naší Země třeba ochladit, nebo přestat pršet - nebo naopak. Rostliny zachvátí neznámé plísně, drůbež nová ptačí chřipka, vepře a krávy zvířecí mor .... Ne světě jsou desítky aktivních sopek, které se docela nedávno probudily a kterákoli z nich může najednou vybuchnout. Mrak sopečného popela z velké sopky by způsobil obrovské škody na velké části světa. Nechci spekulovat s pádem většího meteoritu, nebo s výbuchem jaderné elektrátny (nebo bomby), ale nidy to nelze zcela vyloučit.

    Nakonec i celosvětová pandemie ukázala, jak lehce můžou v měřítku celého globalizovaného světa nastat problémy se zásobováním a tím i s výrobou úplně všeho.

       Toto vše jsou situace, které nejdou předvídat, mohou nastat kdykoli - a vyvolají (surově zveličené a namasírované senzacechtivými masmédii) celosvětovou paniku. Lidi vykoupí, nebo i vyrabují obchody a najednou, ze dne na den, budou třeba problémy sehnat jídlo - nejen čerstvé, ale i to trvanlivé, konzervované, sušené, zavařené a pod ... Než se situce stabilizuje, může to trvat týden, měsíc ... nebo i několik dlouhých let.

      I to je důvod si doma vytvořit zásoby trvanlivých potravin a surovin - a možná i třeba neznečištěnou zeminu a potřeby pro domácí pěstování - v našich podmínkách lidí i teď na zahrádkách, balkonech a terasách, nebo střechách pěstují zeleninu, brambory, ovoce, bylinky ... a chovají třeba pár kuřat, nebo králíků ....