Kříž Romanovců

Robert Masello, Nakladatelství DOKOŘÁN  2018    www.dokoran.cz


Kříž Romanovců

Robert Masello, Nakladatelství DOKOŘÁN 2018 www.dokoran.cz


     Na severním pobřeží Aljašky, na dohled od Sibiře, vyplavilo moře rakev s mrtvolou Rusa, který zemřel na španělskou chřipku v roce 1918. Hrozí, že chřipkové viry, jež tehdy zabily víc lidí, než celá světová válka, zůstaly aktivní a mohou způsobit globální katastrofu. Bývalý vojenský epidemiolog Frank Slater má vést vládní operaci s úkolem prozkoumat hřbitov osady ruských uprchlíků na malém ostrově u aljašského pobřeží a zajistit, aby nedošlo k novému vzplanutí epidemie.

     Drsné listopadové počasí u Beringova moře Slaterovi práci neulehčuje, navíc se do hry zapojí drobní zlodějíčci z blízké inuitsko-bělošské osady. Těm padl do rukou drahocenný, smaragdy vykládaný stříbrný kříž, věnovaný legendárním mnichem Rasputinem princezně Anastázii na ochranu před silami zla, a navzdory probíhající operaci vyrážejí na nebezpečný ostrov s cílem vykopat další poklady.

      Podaří se Slaterovi a půvabné inuitské starostce zabránit celosvětové katastrofě? Kudy se dostal Rasputinův kříž až na Aljašku? Jak přežila princezna masakr carské rodiny v Jekatěrinburgu?

........

     ...... Někde v lese, nedaleko hřbitova, byla pravděpodobně bouda, dnes již napůl zřícená a zarostlá, kde míval hrobník své nástroje, záznamy a náhrobní kameny. Jakmile bouře přejde, bude muset povolat seržanta Grovese a jít ji hledat. Vodka v lahvi pomalu docházela. Naštěstí si jich s sebou zabalil ještě několik.

     Na zbylých stránách knihy byla překvapivá koncentrace zápisků datovaných na podzim roku 1918 a několik poznámek o dynamitu, který osadníci používali ke hloubení hrobů. Dvaceticentimetrové špalíky od firmy DuPont v Delaware. Dynamit, zhotovený k zabíjení Němců na bitevních polích první světové války, byl místo toho používán k pohřbívání ruských pacifistů tisíce kilometrů daleko od všech front. Kozáka potěšilo, že našel důkaz pro svoji teorii. .....

........

      Robert Masello je americký novinář, dramatik a spisovatel. Je autorem 15ti nih z oblasti krásné literatury i literatury faktu. Jeho literární tvorba byla přeložena do mnoha světových jazyků a získala řadu cen. Kromě toho přednášel literaturu na řadě prestižních universit. Žije v Santa Monice v Kalifornii.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :